V Uh. Hradišti prosil provozovatel kina hasiče o zvláštní povolení, když chtěl promítat film Budiž světlo. Proč?

Česko-slovenské drama z roku 2019 o jedné slušné rodině a dospívajících dětech, kde se pod pokličkou skrývají děsivé věci, zamávalo kinem Hvězda, které se nachází v Uherském Hradišti. Pořadatelům zájem lidí udělal takovou neplechu, že museli požádat hasičský sbor o zvláštní povolení, aby mohli promítat.

Kvůli sněhovým srážkám se točilo na Oravě

Režisér chtěl svůj film natočit na Oravě. Důvodem bylo, že právě zde je statisticky nejvíce sněhových srážek na celém území naší republiky. A Marko Škrob na to spoléhal. Bohužel ani statistiky nejsou všechno, a tak se trefil přesně do doby, kdy byla suchá zima. Kvůli tomu se prvních 14 dnů daly natáčet pouze interiéry. Nevadilo to však tomu, že vznikl opravdu poutavý snímek, na který přišlo do kin opravdu mnoho lidí.

Provozovatel kina potřeboval speciální povolení

Režisér Marko Škrob doufal, že jeho film bude mít úspěch, ale netušil, jak velký. V Uherském Hradišti museli provozovatelé kina Hvězda požádat hasiče o zvláštní povolení. Důvodem bylo, že jej chtělo vidět tolik lidí, že jim nestačila kapacita sálu. Povolení dostali, a tak na schodech mezi sedačkami seděla další stovka lidí. Film měl úspěch také na KVIFF a odnesl si rovnou dvě významná ocenění.

Film ukazuje, co všechno se může skrývat pod povrchem zdánlivě slušné rodiny

Celý film pojednává o zdánlivě spořádané a slušné rodině s dospívajícími dětmi. Jenže otec pracuje v Německu, aby rodinu uživil, a tak nemá pořádný dohled na své dospívající syny. Když se vrátí, zjišťuje, že všechno není tak, jak se zdá – a tragická událost dopomůže k tomu, že začne odkrývat hned několik krutých pravd. Nejen o svých dětech, ale celkově o sobě, své rodině a také společnosti, která kolem něj je.

Režisér Škrob hledal představitele pro roli Adama celého půl roku. Nakonec se rozhodl pro Františka Beleše.

Zdroj: Česká televize | foto: ASFK

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu