V hlavní roli chlupáčci – znáte největší zvířecí filmové hvězdy?

Ve filmu často nezáří jen herci, ale také zvířata. Některá dokážou své lidské kolegy naprosto předběhnout, co se týče úspěšnosti a také roztomilosti, viďte? Oscaři se sice ještě zvířatům nerozdávají, ale kdyby ano – tihle zvířecí hrdinové by byli určitě žhavými kandidáty.

Místo honoráře pamlsky

Zvířecí filmoví hrdinové samozřejmě za své herecké výkony nedostávají honoráře, ale jsou v průběhu natáčení hojně odměňováni nejrůznějšími pochutinami a pamlsky. Tato zvířata nejčastěji patří různým speciálním agenturám, kde na role nacvičují pilně se svými trenéry. Když poslouchají pokyny tak, jak mají, jsou samozřejmě hned odměňováni.

Zvláštní agentury také dohlížejí na to, aby se zvířaty během natáčení bylo slušně zacházeno a žádné z nich se zbytečně nezranilo. Nejznámější takovou společností, která na zvířata během natáčení dohlíží v Americe je American Humane Association. V době digitálních triků také není problém různé natočené scény dodatečně upravovat – zvířata tak nemusejí umět úplně všechno. Přesto jsou při natáčení nepostradatelná.

Medvěd Bart

Tohoto grizzlyho můžete znát především z jeho nejslavnější role ve filmu Medvědi z roku 1988. Bart se ale objevil celkem v patnácti filmech, několika dokumentech a dokonce i v mnoha reklamách. Narodil se v zoo, ale později ho vychovávali manželé Seusovi, kteří se zabývají trénováním zvířat pro film. Ve své nejslavnější roli Bart ztvárnil dospělého divokého grizzlyho, který se ujme opuštěného medvíděte. Dojemný snímek dokonce vzbudil tehdy i debaty o zřízení zvířecích Oscarů – Bartův výkon byl totiž skutečně skvělý.

Keiko – nejznámější kosatka

Snad nejslavnější velryba na světě se objevila ve filmech Zachraňte Willyho. Osud Keika byl velmi podobný jeho filmové roli – kosatky Willyho. Žil v zábavním parku v Mexiko City, ale po natočení filmu se vzbudil zájem o to, najít mu nový a lepší domov. V roce 1995 tak vnikla nadace a slavná kosatka tak mohla být přemístěna do Oregonu a poté dokonce vypuštěna do volného moře poblíž Islandu. Bohužel jeho konec už tak veselý nebyl a Keiko zemřel předčasně v prosinci 2003 na zápal plic.

Tara a Levi ovládli Karibik

Tyhle dvě malty kapucínské se střídaly v roli opičky Jacka ve slavných Pirátech z Karibiku. Pirátská zombie opice, která patřila kapitánovi Barbossovi byla chytrá i roztomilá, když se zrovna neproměnila na malého zombíka. Oblečky, které opička měla na sobě, byly malým zvířecím hercům ušité na míru, aby je nikde netlačily a cítily se v pohodlí.

Pirátský medailonek, který v některých scénách držela, byla speciálně odlehčená rekvizita. Bitevní scény se točily pouze s maketami skutečných opiček, protože by je hluk při natáčení mohl vyděsit. Také kompletně celá zombie proměna je dílo počítačových efektů a šikovných grafiků. Některé scény, kdy opička sedí na kapitánově rameni, byly točeny zvlášť a do filmu přidávány.

Výkony těchto zvířecích profesionálů jsou skutečně úctyhodné, co myslíte?

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu