Útok z hlubin 2: Další z mnoha důkazů, že volná pokračování a remaky se ne vždy vyplácí

Podmořský svět, jeho tajemství a tajemní obyvatelé vždy lákali nejen oceánografy, ale také hollywoodské filmaře. Jedním z nejlepších důkazu je série snímků s názvem Čelisti. Obávaní žraloci se ale objevili i v mnoha dalších snímcích. Jedním z nich byl i film s názvem Útok z hlubin. Snímek se Samuelem L. Jacksonem a Thomasem Janeem v hlavních rolích se na konci devadesátých let dočkal poměrně příznivého přijetí. Tvůrci se proto téměř o dvacet let později rozhodli pro jakési jeho pokračování s novým obsazením a dějem, který v podstatě navazuje na původní film.

Testování na žralocích není dobrý nápad

Ve druhém díle s prostým názvem Útok z hlubin 2 je mořská bioložka a aktivistka v oblasti ochrany žraloků Misty Calhounová spolu s dalšími hosty pozvána na návštěvu mořské základny. Tu vlastní miliardář a majitel farmaceutické společnosti Carl Durant.  Po příjezdu se hosté seznámí s magnátem a jeho zaměstnanci, kteří zahrnují jednak odborníky na výcvik žraloků a jednak počítačové informatiky. Durant totiž připravil revoluční projekt, v němž žraloci fungují jako pokusní králíci. Cílem projektu je na žralocích otestovat látku, která dokáže výrazně zvýšit jejich inteligenci a zároveň je učinit neškodnými díky revolučnímu systému dálkového ovládání. Jak je ale v těchto filmech zvykem, „něco“ se pokazí a Misty společně s ostatními musí svést urputný boj o přežití.

Originál jako nedostižný vzor

I když si snímek dával velké ambice, jeho scénář i zpracování se prvnímu dílu přiblíží jen stěží. Původní snímek stavěl na napětí, nepředvídatelnosti, kvalitních hercích i humoru. Útok do hlubin 2 v tomto směru vyznívá jako jeho na kilometry vzdálený příbuzný. Také zasazení filmu do zatopených laboratoří, které nabízejí řadu míst k úkrytu i útoku, bylo v původním snímku mnohem reálnější a smysluplnější. Remake s průměrnými speciálními efekty, anonymním hereckým obsazením a režií, která sází na bezdůvodná řešení, tak vyústily ve film, který ocení pravděpodobně jen zarytí fanoušci tohoto druhu filmů. Útok z hlubin 2 totiž vedle své předlohy působí jen jako „vybledlá dvojka“, aktualizovaná do dnešní doby.

Zdroj: ilcineocchio.it, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu