Útěk z Alcatrazu: Jeden z nejlepších vězeňských filmů všech dob aneb Jak se třem mužům podařilo nemožné

Americké vězení Alcatraz patřilo k nejslavnějším a nejstřeženějším věznicím světa. I mnoho let po jeho uzavření do jeho útrob míří každoročně statisíce turistů, které tato jedinečná stavba nacházející se na ostrově nedaleko San Francisca, láká. Atraktivnosti jí dodávají i příběhy o vězních, kteří se z Alcatrazu pokoušeli utéct. A tyto příběhy se samozřejmě staly i inspirací pro mnohé filmy. Jedním z nejslavnějších je legendární Útěk z Alcatrazu.

Pokusů o útěk bylo mnoho, úspěšných ale jen velmi málo

Film Útěk z Alcatrazu natočil režisér Don Siegel v obávané věznici více než deset let po jejím uzavření. Jednalo se o jeho pátou a poslední spolupráci s hercem Clintem Eastwoodem. Snímek líčí skutečný příběh vězňů Franka Morrise, Johna Anglina a Clarence Anglina a jejich odvážného útěku, který se odehrál v noci 11. června 1962 a i díky filmu je považován za nejslavnější útěk. Během devětadvaceti let existence Alcatrazu jako nejobávanějšího amerického vězení se o útěk pokusilo čtyřicet jedna vězňů, z nichž dvacet šest bylo chyceno a znovu uvězněno, sedm bylo zabito dozorci, tři zemřeli utonutím a pouze pěti se podařilo navždy zmizet a nezanechat po sobě žádné stopy. Mezi těmito pěti byli i Frank Morris a jeho bratři John a Clarence Anglinovi.

Jak nejslavnější útěk probíhal?

Vězni v noci po mnoho měsíců hloubili lžícemi do stěn svých cel díry a Morris při tom hrál na harmoniku, aby překryl hluk, který při kopání vznikal. Díry, které vytvořili a které byly zakryty natřenou lepenkou, aby se strážím zdály neviditelné, jim umožňovaly dostat se do vězeňských kanálů, a tak uniknout. Trojice si také postavila jakýsi vor z pláštěnek i hlavy ze sádry a toaletního papíru, pomalované tak, aby vypadaly realističtěji, a opatřené též vlasy, získanými od vězeňského holiče. Hlavy byly ponechány na postelích a předstíraly, že vězni spí.

A pak přišla dlouho očekávaná a plánovaná noc 11. června 1962. Poté, co přelezli padesátimetrovou zeď, se trojici podařilo přelézt další dva ploty z ostnatého drátu, projít zcela nepozorovaně kolem strážných a přesunout se na břeh, aby nafoukli svůj primitivní vor. To vše údajně okolo desáté hodiny večerní. Teprve druhý den ráno, když byl na nedalekém ostrově nalezen vor, strážci zjistili, že se trojici podařilo z věznice uprchnout. Jejich těla sice nebyla nikdy nalezena, ale mnozí si mysleli, že zahynuli v rozbouřeném Sanfranciském zálivu. Odpověď na všechny otázky přišla před osmi lety.

V dopise stálo „jmenuji se John Anglin“

Psal se rok 2013 a policejní oddělení v San Franciscu obdrželo jeden z nejneuvěřitelnějších dopisů všech dob. Tento dopis začínal velmi prostě „Jmenuji se John Anglin. Z Alcatrazu jsem utekl v červnu 1962 se svým bratrem Clarencem a Frankem Morrisem.“  Následně John v dopise vysvětlil, že je posledním žijícím členem tria, Morris zemřel v roce 2005 a Clarence v roce 2011. Šokující dopis vedl k tomu, aby FBI v lednu 2018 znovu zahájila vyšetřování jejich útěku z Alcatrazu.

Zdroj: bbc.com, history.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu