Tvůj souboj s divočinou: 10 zajímavostí o Bearu Gryllsovi, muži, který nás už roky učí, jak v případě nouze přežít

Pokud se trochu zajímáte o divokou přírodu a dobrodružství, jistě jste o tomto muži již slyšeli. Bear Grylls, dobrodruh, který prostřednictvím svých dovedností, které získal v armádě, učí diváky prostřednictvím svých pořadů, jak v případě nouze přežít na nejrůznějších nehostinných místech planety. Jeho poslední pořady s názvem Tvůj souboj s divočinou, které jsou k vidění na Netflixu, se od těch předcházejících liší v tom, že jsou interaktivní. Neboli jsou to diváci, kteří rozhodují, co Bear udělá.

Jeho skutečné jméno není Bear

Celý svět ho sice zná pod jménem Bear Grylls, nicméně jeho skutečné jméno je Edward Michael Grylls. Přezdívku známému britskému dobrodruhovi, moderátorovi a spisovateli dala v dětství jeho starší sestra Lara. Celá rodina mu tak začala říkat a on se o mnoho let později rozhodl přezdívku používat i ve svých pořadech.

Má černý pásek v karate

Během svého působení ve speciálních jednotách britské armády prošel parašutistickým výcvikem či výcvikem v boji beze zbraně. Kromě toho je ale též držitelem černého pásku v karate. Nejen karate, ale i další bojová umění jsou totiž jeho koníčkem.

Mount Everest zdolal pouhých 18 měsíců poté, co si zlomil tři obratle

Během svého působení v armádě se mu při misi v Keni přihodila velmi těžká nehoda. Ve výšce téměř pěti kilometrů se mu natrhl padák a při dopadu si následně zlomil tři obratle, několik žeber a utrpěl i další zranění. Nehoda si vyžádala poměrně dlouhý pobyt v nemocnici a rehabilitaci. Nicméně nedokázala mu zabránit ve splnění jednoho z jeho snů. Pouhých 18 měsíců po nehodě totiž Bear Grylls zdolal vrchol Mount Everestu. A navíc se ve věku pouhých 23 let stal nejmladším Britem, kterému se to v historii podařilo.

Večeřel ve výšce 7 600 metrů

Dalším z jeho rekordů je ten, který v roce 2005 vytvořil společně se svým přítelem Alanem Vealem. Prostřednictvím horkovzdušného balonu uspořádali nejvyšší „open-air“ formální večeři, jejich speciálně upravený stolek byl ve výšce 7 600 metrů.

Padákem přeletěl část Himalájí

V roce 2007 přeletěl na paraglidu část Himalájí, včetně nejvyšší hory světa. Během přeletu zažil teploty, které se blížily k neuvěřitelným -60°C. Dostal se přibližně do výšky 9000 metrů.

Vytvořil rekord v nejdelším volném pádu pod střechou

O tři roky později v roce 2008 pokořil Bear Grylls Guinnessův rekord v tak zvaném vnitřním volném pádu. Ve vertikálním větrném tunelu vydržel více než hodinu a třicet šest minut.

V životě utrpěl bezpočet zranění

Vzhledem ke svým zkušenostem má Bear Grylls má na svém kontě dlouhý seznam rozmanitých zranění. Uvést můžeme například rozdrcená ramena, naštípnutou holenní kost, zlomený loket, vykloubenou kyčelní kost, rozbitou kolenní chrupavka, různá kousnutí od hadů, netopýrů, štírů a údajně téměř pět tisíc štípanců od komárů.

Jeho první televizní vystoupení byla reklama na deodorant

Po zdolání vrcholu Everestu byl Bear Grylls osloven, aby si zahrál v reklamě na deodorant. To mu svým způsobem navždy změnilo život, reklama byla velmi úspěšná a otevřela mu dveře do světa televize.

Jeho pořad Man vs Wild (Nutné k přežití) se vysílal ve 200 zemích světa

Gryllse nejvíce proslavil především jeho pořad Nutné k přežití, ve kterém navštěvoval různá nehostinná místa po celém světě a divákům názorně ukazoval techniky, které v případě nutnosti pomáhají v těchto podmínkách přežít. K jeho dalším úspěšným pořadům patří V nejhorším případě či Jak vyváznout živý s Bearem Gryllsem.

Snědl spoustu syrových a neobvyklých věcí

Během svých pořadů Bear Grylls snědl mnoho opravdu zvláštních a často též živých či syrových věcí. Mluvíme například o syrové hlavě hada, kterou mu živému ukousl, syrovém aligátorovi, syrovém losím srdci, kozích varlatech, živém štírovi, očních bulvách jaka, syrovém masu zebry, syrových rybách, živém obřím pavoukovi a spoustě dalšího hmyzu.

Zdroj: scoopwhoop.com, storypick.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu