Trosečník: Tom Hanks se během natáčení jedné scény skutečně poranil

Dobrodružné drama s Tomem Hanksem v hlavní roli režíroval Robert Zemeckis – a šlo už o druhou spolupráci této dvojice. Společně natočili už Foresta Gumpa, a v obou případech se dílo vydařilo.

Už je to dlouhých dvacet let, co měl Trosečník premiéru, a stále patří k nejoblíbenějším dobrodružným filmům. Pomáhá tomu i výkon skvělého Toma Hankse, který do role trosečníka na pustém ostrově dal skutečně všechno.

Legendární Wilson

Bez volejbalového míče, kterému dal trosečník Chuck jméno Wilson, by to nebylo ono. No a samotný Chuck by se bez něj asi opravdu zbláznil. Kulatého společníka si „zahrály“ tří míče. Ty se následně dražily v aukci a jeden skončil na ceně neuvěřitelných 18 tisíc dolarů.

Turistická atrakce

Snímek se točil v Rusku, na Filipínách a ve Spojených státech. Natáčelo se ale i na překrásném ostrově Monuriki v souostroví Fidži. Ostrov se po premiéře filmu stal velmi vyhledávanou turistickou destinací. Zle z toho rozhodně nevyšla ani společnost FedEx. Získala obrovskou popularitu, a ještě vytvořila jednu z hlavních „rolí“.

 Sám scénárista filmu si dokonce také vyzkoušel, jaké to je být skutečným trosečníkem. Celý týden strávil dobrovolně sám na pláži a snažil se obstarat si jídlo i vodu bez pomoci.

Některé záběry z pustého ostrova se ale točily na pevnině a v pozadí byla dokonce dálnice. To ovšem tvůrce nijak nerozhodilo a dálnici odstranili dodatečně v postprodukci.

Gumová ryba a předražený krab

Trosečník Chuck si musí obstarávat jídlo sám, a tak si občas něco v okolí uloví. Ani jedno z takto ulovených zvířat ve filmu nebylo pravé. Ryba, na které si pochutnával, byla gumová a krab, kterého lovil, se nechal vyrobit speciálně pro potřebu ve filmu. Tento krab byl robotický – byl náročný na výrobu a také drahý.

Úraz předstírat nemusel

Tom Hanks si užil během natáčení své a přinášel nemalé oběti. Nejprve musel ztloustnout, potom následovala roční pauza v natáčení, aby mohl zase třicet kilogramů shodit a nechat si narůst vlasy. Když pak natáčel scénu, ve které padá z voru a poraní si nohu o kámen, nemusel nic hrát. Herec si totiž nohu skutečně poranil a měl ji napuchlou dva týdny. Až po té době se vydal k lékaři, který z něj příliš velkou radost neměl. Měl v ráně infekci, která se musela okamžitě léčit.

A protože bylo natáčení tak dlouhé, stihnul si režisér Zemeckis odskočit natočit ještě jeden film. Natáčel tak v jednu chvíli vlastně dva filmy najednou. Trosečníka a Pod povrchem.

Zajímavostí také je, že všechny noční scény se točily přes den. S výjimkou jediné – té, kdy se snaží trosečník Chuck rozdělat oheň.

Zdroj: IMDb, funfacts

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu