Trosečník: Jak se zrodil Wilson a všimli jste si, že snímek postrádá filmovou hudbu?

V roce 2000 se režisér Robert Zemeckis a Tom Hanks pustili do odvážného projektu. Ve filmu Trosečník chtěl totiž tým, který vytvořil legendární snímek Forest Gump, vyprávět specifický příběh a chtěl to udělat poněkud netradičním způsobem. Jak se ale ukázalo, i tentokrát věděli, co dělají, a Trosečník už přes dvacet let patří mezi velmi oblíbené snímky.

Inspirace článkem o společnosti FedEx

Jak se ukázalo, byl to Tom Hanks, kdo stál u samotného zrodu filmu. Jednoho dne totiž četl v novinách článek o společnosti FedEx a o tom, že třikrát denně létají přes Pacifik letadla plná zásilek. V ten okamžik ho napadla otázka, co by se stalo, když by se ale něco pokazilo. Tom Hanks se pak s nápadem obrátil na scenáristu Williama Broylese Jr. a režiséra Roberta Zemeckise a vznikla zápletka filmu Trosečník. Nyní je i zřejmé, proč hrála samotná firma FedEx ve filmu takovou roli, že se v něm objevilo nejen její logo, ale bez nároku na honorář i její tehdejší generální ředitel.

Vznik scénáře byl náročný

Scénář se před realizací filmu přepisoval více než stokrát, než vznikla jeho konečná verze, kterou můžete vidět ve filmu. Scénárista William Broyles Jr. rovněž během psaní příběhu navštívil skutečný tábor pro přežití, aby se seznámil se všemi možnými dovednostmi, které Chuck Nolan k přežití na ostrově potřeboval.

Wilson aneb v nouzi poznáš přítele

Volejbalový míč Wilson je jedním z nejoblíbenějších neživých objektů filmové historie, velkou zásluhu na tom má herecké mistrovství Toma Hankse. Druhou klíčovou složkou byl fakt, že William Broyles Jr. se během svého dobrodružství v táboře přežití s volejbalovým míčem skutečně setkal. Volejbalový míč, který Broyles našel na pláži, se v táboře stal jeho konverzačním partnerem a nakonec si našel cestu i do finálního scénáře.

Film nemá téměř hudbu

Možná jste si toho nevšimli, ale většina filmu postrádá typický hollywoodský soundtrack. Místo toho se režisér Zemeckis a zvukový designér Randy Thom rozhodli, že film „zkomponují pomocí zvukových efektů“, přičemž v každém okamžiku budou ve zvukových efektech přítomny různé motivy. Určitý omezený hudební doprovod Alana Silvestriho se nakonec ve filmu přesto objevil, například v klíčových okamžicích Chuckovy cesty z ostrova a jeho návratu na pevninu.

Zdroj: imdb.com, cinemablend.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu