Troja: Věděli jste, že při natáčení Brada Pitta skutečně zradila Achillova pata a že filmaři museli dávat pozor na želvy?

Snímky inspirované antickou historií a mýty vždy lákaly filmaře i diváky. Uvést můžeme filmy jako Souboj Titánů, Hercules či Alexandr Veliký. V roce 2004 se režisér Wolfgang Petersen rozhodl natočit velkolepý hollywoodský snímek s názvem Troja.

Filmová role snů

Ve filmu se objevila celá řada mladých, ale již tehdy známých a uznávaných herců, především Brad Pitt, Eric Bana či Orlando Bloom. Po jejich boku se nečekaně v roli Patrokla objevil do té doby zcela neznámý Garret Hedlund. Devatenáctiletý Garret byl v době natáčení v Los Angeles pouze měsíc, když mu byla role nabídnuta. Snímek se tak stal skvělým startem pro jeho kariéru.

Brad Pitt, jeho svaly a Achillova šlacha

Před začátkem natáčení Brad Pitt rozhodně nedisponoval svalnatou postavou, která byla pro roli Achilla potřeba. Během šesti měsíců tak musel herec údajně přibrat deset kilogramů a vypracovat své tělo do podoby, kterou můžeme obdivovat ve filmu. Jediným zranitelným místem Achilla, které se mu stalo osudným, byla jeho pata. Paradoxně stejné místo ke konci natáčení zradilo i Brada Pitta. Náročné natáčení v písku si vybralo svou daň a herec si přetrhl Achillovu šlachu.

Hurikán i želvy

Natáčení filmu bylo spojeno s přírodní katastrofou i ochranou životního prostředí. Velká část natáčení probíhala v Mexiku, které v době filmování zasáhl ničivý hurikán. Ten odnesl několik stanů s rekvizitami a kostýmy. V místě na pláži, kde se natáčelo, bylo navíc přijato nové ekologické opatření na ochranu tamní populace želv. Filmaři se tak museli spojit s biology, aby zajistili, že natáčení na pláži nepoškodí vejce, která se zde nacházela.

Film versus realita

I když se snímek snažil o historickou věrohodnost, nevyhnul se určitým historickým nepřesnostem. Jedna z nich se týká vztahu mezi Achillem a Patroklem. Ve filmu jde o bratrance, v historických antických pramenech ale o tom, že by byli příbuzní, žádná zmínka neexistuje. Naopak většina děl, kromě Iliady, je zobrazuje jako milence.

Určité pochybnosti panují i nad délkou trojské války ve filmu. Ve skutečnosti trojská válka trvala deset let. Řekové se deset let neúnavně snažili prolomit trojské hradby, ale bezvýsledně. Ačkoli film nemá jasnou časovou osu, rozhodně se nezdá, že by postavy od začátku do konce filmu zestárly o deset let. Historicky nepřesný je i osud Parida. Ve filmu Paris zabije Achilla a poté uteče z Troje se svou sestřenicí Briseis. V Homérově básni Paris umírá během války poté, co je zasažen otráveným šípem.

Zdroj: screenrant.com, diply.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu