Trója aneb legendární film z dob Homéra. Kde skončila rekvizita Trojského koně?

Film je adaptací Homérova velkého eposu – sleduje útok sjednocených řeckých sil na Tróji a zaznamenává osudy zúčastněných mužů. V hlavní roli se objevili Brad Pitt, Eric Bana, Orlano Bloom a Diane Krooger. Co o tomto filmu nevíte?

Dohoda mezi Bradem Pittem a Ericem Banou

Brad Pitt a Eric Bana pro svůj epický duel nevyužili kaskadérsky. Uzavřeli džentlmenskou dohodu, že zaplatí za každý náhodný zásah; 50 $ za každý lehký úder a 100 $ za každý tvrdý úder. Pitt nakonec zaplatil Banovi 750 $, ale Bana to zvládl a nimusel platit Bradu Pittovi nic.

Turci si o film sami řekli

Poté, co byl film oznámen, turecká vláda a ministerstvo kultury a cestovního ruchu kontaktovali producenty a navrhli, aby byl film natočen v tureckém Canakkale, v místě skutečné Tróje. Turecká vláda nabídla sponzorství, pokud měl film v Canakkale i premiéru. Ta se nakonec konala v Berlíně, kde byla po převzetí z Anatolie vystavena i většina historických trojských artefaktů.

Mužský komparz

Podle DVD se speciálními bonusy bylo na mexické střelecké místo transportováno 300 bulharských mužských komparsistů, kteří byli vycvičeni pro bojové scény. To proto, aby Řekové a Trojané vypadali dostatečně evropští. „Vojáci komparzu“ dostávali pokyny ve španělštině, bulharštině a angličtině.

Kdo se spolu už dříve na plátně potkal?

Tento film spojuje dvě dvojice herců, kteří dříve hráli spojence, ale kteří jsou nyní navzájem nepřáteli. Brendan Gleeson se dříve spojil s Jamesem Cosmem jako Hamish Cambell a jeho otec ve Statečném srdci (1995). Sean Bean a Orlando Bloom se spojili jako Boromir a Legolas ve filmu Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2001).

Rozhořčení Němci

Mnoho německých diváků bylo naštvaných, když si uvědomili, že v německy dabované verzi byl dabingový hlas Brada Pitta změněn z jeho obvyklého dabéra Tobiase Meistera na hlas Martina Kesslera, který normálně dabuje Nicolase Cage. To bylo provedeno na osobní žádost režiséra Wolfganga Petersena.

Osud Trojského koně

Trojský kůň vyrobený pro tento film byl věnován turecké vládě jako dárek. Nyní je vystaven na promenádě v Canakkale, hlavním přímořském městě, kde pobývá většina návštěvníků zříceniny Tróje. Canakkale je asi hodinu jízdy do místa Troy. (V lokalitě Troy je další „trojský kůň“ … ale nejde o filmovou rekvizitu.)

Zdroje: IMDb | foto: 2003 Warner Bros.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT