Tři mušketýři: Žili opravdu a jak to bylo se slavným mottem „jeden za všechny, všichni za jednoho“?

Tři mušketýři, slavný historický dobrodružný román Alexandra Dumase, který poprvé vyšel na pokračování v novinách v roce 1844. Téměř okamžitě se stali velmi populárními a lidé ve frontách čekali na každé číslo novin s novým pokračováním jejich dobrodružství. Později se stali inspirací i pro mnoho filmových a seriálových zpracování.

Athos, Porthos i Aramis a jejich předlohy

Děj románu Tři mušketýři se odehrává během tří let na počátku 17. století a vypráví o dobrodružstvích mladého d’Artagnana, který se vydává do Paříže, aby se připojil ke královské gardě neboli k mušketýrům.  Dumas byl při psaní silně ovlivněn skutečnými francouzskými dějinami a mnoho svých postav – včetně d’Artagnana a tří mušketýrů – založil na skutečných osobách.

Tři mušketýři jsou založeni na skutečných mužích, jejichž jména Dumas objevil při svém historickém výzkumu. Athos se ve skutečnosti jmenoval Armand de Sillégue, Seigneur d’Athos et d’Autevielle. Athos byla malá vesnice v jihozápadní Francii. O jeho životě toho není mnoho známo, kromě toho, že byl královským mušketýrem, který zemřel v Paříži v roce 1643. Porthos je založen na Isaacu de Portau, který se stal mušketýrem v roce 1643. Aramis byl ve skutečnosti Henri d’Aramitz, mušketýr, který sloužil patnáct let ve francouzské armádě.

Slavné motto mušketýrů nevymyslel Dumas

Ve spojitosti se Třemi mušketýry se většině lidí vybaví slavné motto „jeden za všechny, všichni za jednoho“. To ale Alexandre Dumas nevymyslel, ve skutečnosti jde o švýcarské národní motto, které vzniklo již na konci třináctého století jako symbol spojení tří švýcarských kantonů, když obyvatelé Uri, Unterwaldu a Schwyzu podepsali pakt, v němž si slíbili vzájemnou pomoc. V roce 1902 byla slova Unus pro omnibus, omnes pro uno  neboli jeden za všechny, všichni za jednoho vyryta na kopuli Spolkového paláce v hlavním městě Bernu.

Dumas se inspiroval činy svého otce

Dumasův otec byl významný francouzský generál, který byl známý svou odvahou a silou. Ačkoli byl Napoleonovým předním šermířem, proslýchá se, že Napoleon na něj pro jeho výšku a fyzickou přitažlivost velmi žárlil. Alexandre Dumas, kterému byly v době otcovy smrti pouhé čtyři roky, mnoho z otcových slavných činů beletrizoval právě ve Třech mušketýrech. Sám spisovatel byl údajně rovněž skvělým šermířem.

Psaní Tří mušketýrů bylo „týmovou prací“

Ačkoli se jako autor románu vždy uvádí pouze Alexandre Dumas, není to tak úplně pravda. Dílo Dumas napsal společně se svým spisovatelským partnerem Augustem Maqueem. Dumas a Maquet spolu napsali desítky románů i divadelních her, včetně Tří mušketýrů, ale o míře Maquetova podílu se dodnes vedou diskuse.

Existují dvě pokračování Tří mušketýrů

Po Třech mušketýrech, odehrávajících se v letech 1625 až 1628, následuje Dvacet let poté, odehrávající se v letech 1648 až 1649. Třetí kniha, Vikomt z Bragelonne aneb Deset let poté, se odehrává mezi lety 1660 a 1671. Všechny tři knihy jsou společně známé jako „d’Artagnanovy romány“.

Zdroj: independent.co.uk, wordsworth-editions.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu