Transformers: kultovní blockbuster si vysloužil nominace na Oscara i anticenu za nejhorší vedlejší roli

Když se oblíbená hračka promění v hlavního hrdinu hollywoodského trháku, je se rozhodně na co těšit. Tvůrci filmu Transformers rozhodně přesvědčili diváky, že pro děti tento film rozhodně není.

Hvězdná dvojka filmových tvůrců

Co stojí za monstrózním úspěchem, který dokázal film s rozpočtem 150 miliónů dolarů transformovat ve výdělečnou mašinérii a hitovku letních večerů kin po celém světě? V roce 2007 se sešla dvojka legendárních filmových tvůrců, aby vypustili do světa zcela nový projekt.

Kdo byli tito dva muži? Prvním z nich byl režisér Michael Bay, který stojí za úspěchem Mizerů, filmu Skála, nebo výpravným Armageddonem. A kdo se pasoval do role producenta? Nikdo menší než velikán hollywoodských trháků, Steven Spielberg.

Právě tato slavná dvojice se zasloužila o to, že z pochybného projektu, ve který nikdo nedával moc nadějí, se stala naprostá pecka. Pokud vám bylo v době vydání snímku okolo 13 let, doslova jste film hltali! Na plátně kin se totiž objevily neskutečně nadupané stroje, které dokázaly snad všechno, ale i hlavní hrdina Shia LaBeouf a hříšně krásná Megan Fox. Těžko si představit lepší kombinaci…

Střet dvou mimozemských civilizací

Dosud byla naše země chráněna a v bezpečí před nekonečnou zuřící válkou dvou znepřátelených mimozemských civilizací. Autobots a Decepticons představují nesmiřitelnou sílu. Až do této chvíle byl jejich boj na míle vzdálený naší realitě. To se však mění a tito mechanolidé se poprvé objevují na planetě Zemi, aby na svou stranu získali zdroj energie, jehož síla přinese jedné nebo druhé znepřátelené straně konečné vítězství. A co Země? Ta se promění ve skutečné peklo!

Hlavní hrdina je i skutečným hrdinou?

Celý vpád cizích strojů na naši zemi prožíváme společně s teenagerem Samem. Ten se ještě donedávna zajímal pouze o školu, o to, že mu chybí pořádné vozidlo a o jistou slečnu jménem Mikaela, která si ho ani nevšímala. Jak se jeho život změní, když se v televizi začnou objevovat první reportáže o robotech s ničivou silou? Proč je právě on nyní tak ohrožený na životě?

Film zaznamenal úžasný úspěch v Asii

Snímek Transformers se stal světovým sci-fi hitem roku 2007 a překvapil svým asijským úspěchem. Zatímco jeho rozpočet byl úctyhodných 150 miliónů dolarů, v Americe dosáhly tržby necelých 320 miliónů dolarů. Očekával se i velký boom filmu v Evropě, ten se ale nekonal. Nejvíce zklamala Francie, kde film vydělal „jen“ 17 miliónů dolarů, a Německo, kde získal ještě o 3 milióny dolarů méně.

O to více byli tvůrci nadšeni úspěchem na území Asie. Jen v Jižní Koreji si snímek získal srdce mnoha diváků a vydělal přes 50 miliónů dolarů, což byl velký úspěch. A v pozadí nezůstávala ani průmyslová Čína, kde film nakonec zaokrouhlil svou tržbu na 38 miliónů dolarů. Když k tomu přičtete i tržby z prodaných Blu-ray a DVD, kterých bylo dohromady prodáno necelých 17 miliónů, je to slušná sumička.

Nominace na Oscara

Film si svým pojetím vysloužil hned tři nominace na Oscara: za zvuk, zvukové efekty a vizuální efekty. I když nakonec žádnou z nich ve slavnou filmovou sošku neproměnil, i tak je to ohromný úspěch pro film z tohoto žánru. Bohužel se objevil i v nominacích na anticeny Razzies, kde si podle jejich tvůrců Jon Voight vysloužil nominaci na „cenu“ za nejhoršího herce ve vedlejší roli. Naštěstí ani tuto cenu film neobdržel. I když, přiznejme si, že by to bylo jedno. Tržby se jen hrnuly a diváci byli nadšení.

Tvůrci filmu Thor: Temný svět nechali ve městě roznést tisíce dopisů. A všimli jste si chyb ve filmu?

Přejete si tento skvěle natočený hollywoodský blockbuster vidět i vy? Máte možnost, dnes večer od 20:00 jej vysílá stanice Prima Cool.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu