Toy Story: Poetická cesta za přátelstvím ve světě hraček

Slavná série animovaných filmů s Woodym a Buzzem Rakeťákem v hlavních rolích, jejichž historie se začala psát již před více dvaceti pěti lety a ovlivnila dětství milionů malých diváků po celém světě. Čtveřice snímků ale díky svému vtipu dokáže k obrazovce přitáhnout i diváky o generace starší.

Prvenství, které snímku už nikdo nevezme

První snímek z roku 1995, který režíroval John Lasseter a scénář napsal Joss Whedon, se může pochlubit mnoha rekordy. Mimo jiné tím, že se jedná o první celovečerní animovaný film vytvořený výhradně pomocí počítačové animace. Film byl následně nominován ve třech kategoriích na cenu Oscar.

Příběh je velmi jednoduchý a jeho hrdiny je skupina hraček, které jsou schopny zázračně ožívat v nejrůznějších okamžicích dne. Vždy si dávají pozor, aby je neobjevili lidé a zejména chlapec jménem Andy, jejich majitel.

Nová hračka narušila zažité pořádky

Woody, kovbojský hrdina příběhu, se v prvních minutách filmu seznámí s Buzzem Rakeťákem. Ten se domnívá, že je vesmírným strážcem, jenž skončil na Zemi po poruše své vesmírné lodi, která je ale skutečnosti jen krabicí, v níž byl zabalen. Buzzův příchod naruší Woodyho vůdčí postavení ve společenství hraček. Z Andyho oblíbené hračky a nejsilnějšího vůdce komunity se během okamžiku stane vyvrhel. Andy, který si s ním vždycky hrál, ho najednou přestane brát v potaz a rovněž ostatní hračky se k němu začnou chovat jinak.

Kromě Woodyho a Buzze se v příběhu setkáváme také s dalšími postavičkami, které se také zapsaly do srdcí milionů fanoušků, včetně obhroublého pana Brambůrka, jezevčíka Slinkyho, dinosaura Rexe nebo prasátka Šunčíka.

Přátelství nadevše

Celým snímkem se výrazně prolíná především silný motiv jejich přátelství. Woody totiž samozřejmě díky tomu, co se stalo, začne vůči Buzzimu pociťovat velkou závist a zášť. To ho přivede i k tomu, že se začne chovat nezodpovědně. Veškeré peripetie ale nakonec Woodyho a Buzze přimějí k tomu, aby pochopili hodnotu přátelství a přijali jeden druhého takového, jaký ve skutečnosti je.

Od přímé konfrontace Woodyho a Buzze, která je přivede k živé diskusi a hádce, až po zjištění, že Vesmírný strážce je jen „dětská hračka“, je každý detail dokonale vyladěn a dokáže postupně splétat emocionální skládačku, v níž se životy obou hraček stále více proplétají a doplňují.

Zdroj: cinematographe.it, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu