Tlumočnice: Filmová lahůdka pro všechny, které fascinuje síla jazyka

Film Sydneyho Pollacka je napínavý a inteligentní thriller, v jehož centru stojí Nicole Kidmanová jako tlumočnice v OSN a Sean Penn jako agent tajné služby. Na rozdíl od podobných filmů naštěstí neskončí jako milenci, mají příliš mnoho práce s tím, aby zůstali naživu. Vznikne ale mezi nimi zajímavá blízkost. Je tu okamžik, kdy ona položí hlavu na jeho rameno a on ji ochranitelsky obejme, a my obdivujeme film za to, že je k těmto citům otevřený.

Natáčení přímo v OSN

Film z roku 2005 se z velké části natáčel v OSN, včetně sálu Valného shromáždění OSN. Je to první film, který k tomu dostal povolení. Tato lokace samozřejmě dodává všemu, co se na plátně děje, velkou míru autenticity. Scéna, kdy ochranka prohledává budovu, působí téměř jako dokument. Scény z OSN dávají filmu pocit skutečnosti namísto umělých kulis a speciálních efektů.

Snímek má také další realistický tón. Nejde o napumpovaný thriller, ale o procedurální film, v němž jsou agenti tajné služby Keller a Woodsová přiděleni do OSN poté, co tlumočnice Silvia Broomeová zaslechne výhrůžku smrtí.

Výhrůžka je namířena proti africkému diktátorovi jménem Zuwanie, kdysi respektovanému, nyní obviněnému z genocidy. Ten oznámí, že vystoupí na Valném shromáždění OSN, aby obhájil svou politiku. Šéf tajné služby, kterého hraje sám Pollack, říká, že to poslední, co Spojené státy v této chvíli potřebují, je atentát na cizího vůdce na americké půdě.

Matobo jako Zimbabwe

Zuwanie má zjevně představovat Roberta Mugabeho ze Zimbabwe, kdysi rovněž oslavovaného jako osvoboditele, který ale následně řadu desetiletí používal hladomor jako jeden ze svých politických nástrojů.

Dozvídáme se, že Silvia má britskou matku a bílého afrického otce, ale narodila se ve Spojených státech amerických. Díky tomu má dvojí občanství, občanství Spojených států a Matobo, země původu svého otce, kde vládne Zuwanie. Mimochodem název fiktivního státu Matobo je ve skutečnosti názvem národního parku v Zimbabwe.

Silvia strávila v Matobo mnoho let, ale přestěhovala se do Johannesburgu, aby studovala hudbu, poté odjela do Paříže a dalších evropských zemí. Mluví mnoha jazyky, včetně ku, fiktivního jazyka Matobo, a před pěti lety se stala tlumočnicí OSN.

Poté, co nahlásila výhrůžku smrtí, očekává, že jí někdo uvěří. Agent Keller ale okamžitě dojde k závěru, že lže. Detektor lži ukazuje, že „je ve stresu, ale nelže“. Kde je pravda?

Setkáváme se s galerií podezřelých, včetně Zuwanieho šéfa ochranky a dvou jeho politických odpůrců. Keller zkoumá Silviinu minulost a je přesvědčen, že má důvody, proč chce Zuwanieho zabít.

Tajemná atmosféra a herecký koncert

Snímek obdivuhodným způsobem vstupuje do podmínek světa mezinárodní politiky a bezpečnostních postupů, sleduje detaily celonočních sledovaček, diplomatických rozhovorů a vzájemně se prolínajících motivů a strategií. Víc než jeden člověk chce Zuwanieho mrtvého a víc než jeden člověk chce atentát, což ale není úplně totéž.

Nicole Kidmanová s nejasným jihoafrickým přízvukem a strachem malého děvčátka, který vykukuje zpoza jejího povolání „velké dívky“, tentokrát ve své roli netěží jen ze svého půvabu, je velmi přesvědčivá.

Sean Penn jí odpovídá unavenou profesionalitou, způsobem, jakým sedí a jen se na ni dívá. Chce, aby se konečně zlomila a řekla mu, co si myslí, že ví. Je zajímavé, jak si jeho postava udržuje v hlavě hned několik možností, nechce přijmout jen tu, která má u diváků největší sympatie.

Zdroj: thecinemaholic.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu