The Best of Enemies: Další film o rasové diskriminaci podle hollywoodské šablony

Téma nejrůznějších rasových konfliktů mezi bílým a černým obyvatelstvem Ameriky se v uplynulých desetiletích stalo tématem mnoha filmů. Bohužel většina z nich nemá s historickou skutečností příliš mnoho společného a navíc tyto snímky často pracují s mnoha zjednodušeními a stereotypy. Většina těchto filmů se odehrává v šedesátých letech minulého století a jejich děj je soustředěn na transformaci bílé hlavní postavy vlivem vztahu s černošským hlavním protagonistou.

Film inspirovaný skutečnou událostí

Bohužel v mnohém je tento zjednodušující princip charakteristický i pro jeden z nejnovějších filmů, který se bojem černošského obyvatelstva za svá občanská práva zabývá. Jeho symbolický název zní v originále The Best of Enemies neboli přeloženo do češtiny To nejlepší z nepřátel. Více než dvě hodiny dlouhý snímek je inspirován skutečnou událostí, kdy na začátku sedmdesátých let dvacátého století vyhořela ve městě Durham v Severní Karolině černošská škola.

Na základě této tragédie se následně v roce 1971 v Durhamu konal jakýsi summit. Hlavním tématem tohoto setkání obou spolužijících skupin obyvatelstva byla možnost integrace černošských žáků mezi žáky bílé. Tuto možnost samozřejmě zpočátku především zástupci bílých obyvatel zcela odmítali. Hlavními postavami snímku jsou černošská aktivistka a bojovnice za lidská práva Ann Atwaterová a vůdce místního Ku Klux Klanu Claiborne Paul Ellis.

Filmový happy end versus realita dnešních dní

Film zachycuje různé vzájemné konfrontace těchto na začátku dvou názorově naprosto odlišných hlavních postav. Od nich se ale pomocí nejrůznějších vyhrocených momentů a emočně silných okamžiků dostaneme až k dojemné závěrečné empatii a porozumění. Naději pro lepší a spravedlivější budoucnost.

Jak snímek skončí, je od samého počátku poměrně předvídatelné. Přesto ale stojí tento film za zhlédnutí. Divák si totiž během jeho sledování uvědomí, že za více než padesát let, které od summitu v Durhamu uplynuly, se ve skutečnosti bohužel v některých věcech příliš mnoho nezměnilo. Rozmanité neshody mezi černošským a bělošským obyvatelstvem jsou v mnoha amerických městech i v dnešní době každodenní smutnou realitou. Možná i současné konflikty se jednou stanou námětem pro další film. Do jaké míry bude realistický?

Zdroje: indiewire.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu