Terapie: Skvělý seriál, který je v souvislosti s koronavirem opět v mnohém aktuální

Počet lidí, kteří potřebují a vyhledají psychologickou či psychiatrickou péči, dlouhodobě roste. Odborníci očekávají, že v souvislosti s mnoha problémy, které s sebou nejen ve sféře ekonomické, ale také sociální a psychologické přináší pandemie koronaviru, můžeme v letošním roce očekávat ještě prudší nárůst nových „pacientů“. Výborným snímkem, který vám poodhalí, jak to za dveřmi psychoterapeutické ordinace může vypadat, je český seriál s příznačným názvem Terapie.

Psychické problémy byly, jsou a budou

První řada seriálu, jehož formát je inspirovaný izraelským seriálem BeTipul, měla premiéru již před deseti lety. Tehdy poprvé jsme se mohli setkat s psychologem Markem Poštou. Toho naprosto vynikajícím způsobem ztvárnil Karel Roden. Seriál se stal v rekordně krátké době velmi populárním. O dva roky později tak vznikla druhá řada, v roce 2019 třetí. Celý seriál dnes čítá neuvěřitelných sto šestnáct epizod. Psychické problémy, se kterými se v seriálu můžeme setkat, jsou v mnohém aktuální i dnes. Navíc jsou velmi autenticky vykresleny díky hereckému umění mnoha předních herců, kteří v průběhu let na pohovku před Karla Rodena usedli. Terapie vám nenásilným způsobem ukáže, že problémy, se kterými se potýkáte, často trápí i mnoho dalších lidí. Může vám zároveň i naznačit cestu k jejich řešení. Všechny tři série jsou k vidění na HBO GO.

Seriál oceňovaný samotnými psychoterapeuty

Terapie je výjimečná v tom, že je oceňovaná i odborníky z řad psychologů a terapeutů, kteří sami podobnou péči poskytují. Většina z nich se shoduje na tom, že každý film či seriál, který terapeutickou péči veřejnosti určitým způsobem ukazuje a přibližuje, je už sám o sobě pozitivem. V naší zemi totiž bohužel i ve dvacátém prvním století ještě často přežívá názor, že ten, kdo potřebuje psychologa, je blázen či slaboch. Mnoho lidí se na tyto osoby často dívá tak zvaně skrz prsty. Domnívají se, že si tito lidé nejsou dost silní a schopní vyřešit si své poblémy sami. Seriál velmi dobře ukazuje i to, jak nelehké povolání psychoterapie je. Psychoterapeut musí umět pracovat nejen s emocemi svých klientů, ale také se svými vlastními. Přesto se samozřejmě v seriálu najdou věci, se kterými odborníci nesouhlasí. Jako příklad můžeme uvést to, že psychoterapeut v podání Karla Rodena je až příliš aktivní a „většinu práce“ dělá vlastně za své pacienty. V reálném životě by měl být psychoterapeut pouze tím, kdo pouze ukáže možnou cestu.

Zdroj: hbogo.cz, psychologie.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu