Představte si, že by se vám podařilo přenést moderní letadlovou loď s jaderným pohonem zpět v čase do 6. prosince 1941, tedy den před jedním z nejslavnějších dat v dějinách – bombardováním Pearl Harboru. Zabránili byste japonskému útoku? Změnili byste tím historii, ale bylo by to k lepšímu?
Otázky, kterým se nelze vyhnout
Útok na Pearl Harbor poskytl tehdejšímu americkému prezidentovi Rooseveltovi záminku ke vstupu do druhé světové války. Jak by druhá světová válka probíhala bez americké účasti? Jak by bez Američanů vypadala poválečná mezinárodní scéna? Dostala by se celá Evropa pod vliv komunistického Sovětského svazu? A staly by potom Spojené státy americké takovou supervelmocí, jakou jsou dnes?
To jsou jen některé z otázek, které mnohé diváky při sledování filmu Tajemná záře nad Pacifikem zcela logicky napadají. Je tak poněkud zarážející, že nikdo z členů posádky letadlové lodi o žádné z těchto otázek ve filmu vůbec nediskutuje. Jistě, jsou to vojáci a nepředpokládá se, že by měli myslet sami za sebe, ale přesto.
Logika je v případě sci-fi nebezpečná
Místo toho se rozhodnou útoku Japonců zabránit. Podaří se jim to? Pokud na film použijete logické myšlení, bude vám odpověď zřejmá. Jeho „překvapivý konec“ je divákům Star Treku nebo Zóny soumraku nadmíru povědomý a i snímky jako Čas po čase, Návrat do budoucnosti nebo 12 opic dokázaly se svými zvraty v cestování časem naložit mnohem lépe než Tajemná záře nad Pacifikem.
I tak je ale dnes na filmu z roku 1980 něco zajímavého. Ano, máme na mysli především scény natáčené na letadlové lodi amerického námořnictva Nimitz. Rovněž herecké výkony hlavních hvězd nezarmoutí. Kirk Douglas hraje muže pevného přesvědčení, jehož jedinou loajalitou je námořnictvo. Jeho úkolem je udržet své muže v bezpečí, nikoli starat se o možnou budoucnost, která teprve nastane.
Nejen charismatický Kirk Douglas
Martin Sheen je na palubě lodi v roli dohlížitele ministerstva obrany, okamžitě se tak chopí příležitosti zahnat Japonce zpět a zabránit katastrofě. James Farentino je velitel a historik na „částečný úvazek“. Zná každý důvěrný detail o tom, co se stane, a využívá těchto znalostí k tomu, aby si poskládal vlastní verzi nadcházejících událostí.
Použité speciální efekty samozřejmě časem výrazně zastaraly, je tak vhodné dívat se dnes na ně s nostalgickým nadhledem. Mimochodem o některé efekty se postaral Maurice Binder, který dlouhá léta vytvářel úvodní titulky k filmům o Jamesi Bondovi, pro které byly typické siluety žen.
Zdroj: graemeshimmin.com, imdb.com