Sweet Girl aneb boj otce a dcery s farmaceutickou společností, která je připravila o nejbližšího člověka

Od konce minulého týdne je na Netflixu k vidění režijní debut Briana Andrewa Mendozy s názvem Sweet Girl. Hlavní role ztvárnili Jason Momoa a Isabela Merced. Momoa hraje Raye Coopera, muže od rodiny, který se snaží pomstít smrt své ženy, která zemřela na rakovinu. Během její nemoci stáli Ray a jeho dcera Rachel pevně po jejím boku a dělali vše pro to, aby ji zachránili. Když se na trhu objevil nový lék, rodina dostala novou naději. Situace se ale zkomplikovala, když distribuci léku začaly blokovat ekonomické a politické zájmy…

Nejde zapomenout, naopak smrt je třeba pomstít

Sweet girl je vlastně snímkem o pomstě, v jehož centru stojí právě Ray Cooper, který se postaví nadnárodní farmaceutické společnosti, která podle něj svým přístupem zabránila jeho ženě v uzdravení. I když je zoufalý a zničený smrtí své milované ženy, rozhodne se nenechat její smrt jen tak být. Kvůli tomu se ale tak i s jejich malou dcerou dostává do nebezpečí, které je může stát život. Ray touží po tom pomstít se systému, který paradoxně nechrání nemocné, ale staví se na stranu farmaceutických společností, kterým jde jen o peníze.

Pod akčním dějem se ukrývá silný společenský podtext

I když jde svým způsobem o typický akční snímek plný útěků a přestřelek, skrývá v sobě film i zajímavé úvahy a otázky, například zda je zdravotní péče opravdu základním právem pro všechny, chudé i bohaté. Film totiž svým způsobem ukazuje, jak funguje americký zdravotnický systém, který zachraňuje jen ty, kteří si to mohou dovolit. Dalším důležitým tématem celého snímku je i vztah mezi otcem a dcerou, kteří zůstanou sami, spojeni tragédií, která je postihla, odhodlaní společně bojovat za spravedlnost až do konce.

Jak už to v podobných filmech bývá, vynořuje se i obvyklá otázka, zda vzít spravedlnost do vlastních rukou je či není legitimní. Ray a Rachel ale zdá se nemají jinou možnost. Nemohou se smířit s tím, že jejich manželka a matka zemřela jen kvůli zájmům chamtivé farmaceutické společnosti. V jaké nelidské společnosti žijeme, když ti, kteří se mají starat o nemocné, myslí jen na svůj vlastní prospěch? Co je to za politiku, když na prvním místě není ochrana práv jedince, ale ekonomika?

Zdroj: netflix.com, myredcarpet.eu

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu