Sviňa: slovenský film, který přemýšlí, zda pravda skutečně vždy vyjde najevo

Slovenské filmy povětšinou odkazují na nějaké vážnější téma. Ať už to je film Čiara, kde je hlavou gangu otec tří mladých dcer nebo třeba starší film Pokoj v duši, který vypráví příběh Tóna, který vyjde z vězení, kde seděl za něco, co ve skutečnosti nebyla jeho vina. Posledním slovenským počinem je film Sviňa, který má na svědomí Mariana Čengel Sločanská a Rudolf Biermann. Opět jde o těžké téma, které je ovšem v poslední době hodně diskutované. Může skutečně moc a peníze za to, aby pravda nikdy nevyšla najevo? Co všechno vlastně nevíme a co nám může zůstávat skryto?

Fiktivní postavy?

U snímku se dopředu upozorňuje na to, že postavy ve filmu jsou fiktivní. Ovšem snad každý český divák pochopí, o kom film je, na koho poukazuje. Podobnost s kauzou brutálně zavražděného novináře Jána Kuciaka je očividná. Malou zemičku kdesi pod horami mají pod palcem zločinci, kteří jsou až moc propojení s politikou, mafií a policií. Jejich „dlouhé prsty“ sahají opravdu kamkoliv. Z resocializačního centra zmizí závislá mladá dívka. Chce vypovídat o tom, co se děje, o nuceném sexu, o drogách a dalších věcech. Jde na policii, kde jí však pošlou pryč, bez záznamu výpovědi. Je to výpověď, která by se někomu nemusela hodit?

Proto vyhledá novináře, kterému se svěří a společně se pustí do této kauzy, která jim však vyrazí dech. Zločiny, mafie, vydírání, nucený sex, drogy a spoustu dalšího. Jelikož jde o slovenský snímek, jde o velmi dobrý počin, který nepůsobí lacině ani vulgárně. Ač se nabízí zpracovat toto téma plytce a nudně, tomuto filmu se povedl opak. Děj je svižný a spádný, možná na někoho až příliš moc věcí současně, což může pustit rozrušeným dojmem, kdy si snažíte uspořádat, jak to celé vlastně je.

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT