Sviňa: Mrazivý thriller odkrývá pokličku slovenského podsvětí

Sviňa je tak trochu svérázný název pro film, který odkrývá pokličku slovenské mafie, státních rozhodnutí, příběhu vydírání a znásilňování. Je také obrazem toho, jak i jeden vlivný člověk, dokáže ovládnout celou zemi.

Snímek je natočen na motivy stejnojmenné knihy spisovatele Arpáda Soltése a byl vytvořen krátce po smrti slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Natáčelo se v Bratislavě, na Záhorí, v Trenčíně v Nitre a na dalších místech.

Hlavně nejmenovat!

A právě tyhle vraždy byly poslední kapkou pro natočení tohoto filmu, jelikož poměry na Slovensku se stávají stále víc a víc divoké. A toho jsou si všichni obyvatelé vědomi. Tato akční podívaná samozřejmě nezveřejňuje pravá jména, jelikož se tvůrci báli žaloby z nejvyšších míst. Těkavost příběhu a skákání z příběhu na příběh je ale ze strany slovenského diváka ostře kritizováno. Nejspíše za to může absence dramaturga.

Žádná podobnost

Jakoukoli podobnost se slovenskými politiky či lidmi na vyšších pozicích ale režisér Rudolf Biermann ale popírá. Dodává, že pokud tam opravdu nějaká podobnost je, jedná se pouze o nešťastnou náhodu. No, nějak se chránit musí, že. Tvrdí, že pro natáčení filmu použili jen obecně známé věci a situace, které se dějí běžně. Akorát se o nich nemluví, a tak o nich mnoho lidí ani neví. Nebylo v plánu tak dělat jakoukoli rekonstrukci událostí, ale natočit emotivně silný film, který odkazuje na boj proti zlu, což není nikdy marné.

Pokračování nebude

I přesto, že měl snímek na Slovensku velký úspěch, jeho tvůrci o pokračování nepřemýšlí. Jde o to, že filmů, kde lidé bojují proti zlu jakkoli, kdekoli a kdykoli již bylo natočeno mraky – a další se jistě ještě natočí. Jsou rádi, že se jim podařilo toto časté téma zpracovat tak, že bylo divácky úspěšné, ale nemyslí si, že další snímek by nabral stejné, nebo dokonce vyšší popularity.

Na Slovensku měl tento film ale velký ohlas, asi proto, že konečně někdo ukázal, co se vlastně děje. U nás se zase takové oblibě netěšil.

Zdroje: csfd.cz, irozhlas.cz, novinky.cz | foto: Łukasz Wojciechowski

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT