Svět pod hlavou: Kde se vzala nevšední detektivka s poněkud fantaskním námětem?

Původní české detektivní seriály patří již několik let k divácky nejoblíbenějším pořadům. Nutno dodat, že české kriminálky posledních let byl opravdu velmi kvalitní. Jmenovat můžeme namátkově například seriály Případy 1. oddělení, Cirkus Bukowsky, Rapl či Pustina. Rozporuplné názory se objevují ve spojitosti se seriálem Svět pod hlavou.

Life on Mars po česku

Předně je třeba říci, že námět vychází z populárního britského seriálu s názvem Life on Mars. Počáteční zápletka je podobná, hlavní hrdina, policista, se po autonehodě probouzí v minulosti. Zatímco v britském seriálu se jednalo o kriminalistu Sama Tylora, který se z roku 2006 dostal do roku 1973, v české verzi se policista Filip Marvan z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu z roku 2016 probouzí v roce 1982. Anglický seriál se tak vrací do doby barevných a bláznivých sedmdesátých let, s českým se vracíme do pochmurné doby normalizace v jednom nejmenovaném severočeském městě. To má samozřejmě na celou atmosféru seriálu velký vliv. Kromě řešení detektivních případů v rámci tehdejší SNB Filip odhaluje také mnoho z minulosti své rodiny.

David Bowie versus Jana Kratochvílová

V obou seriálech má poměrně velkou roli hudba. Zatímco britský seriál se názvem inspiroval ve stejnojmenném hitu Davida Bowieho, česká verze je spojena s písní Jany Kratochvílové V stínu kapradiny. Název písně ale tvůrci jako název seriálu nepoužili, neboť již dříve byl natočen film Stín kapradiny. To by mohlo být zavádějící. Vzhledem k tomu, že se hlavnímu hrdinovi se vše jen „zdá“, byl podle tvůrců název Svět pod hlavou i v mnohém vhodnější.

Chybička, která se vloudila…

Mimochodem dobová hudba hraje v seriálu poměrně důležitou roli, nejen jako kulisa. Z tohoto důvodu tak byla například na Netflixu nyní epizoda, ve které v původní verzi zněla píseň Kristínka iba spí, nahrazena písní jinou. Zjistilo se totiž, že tato píseň Petera Nagyho spatřila světlo světa až později. Z hlediska herců více než Václav Neužil v hlavní roli diváky zaujal Ivan Trojan jako jeho nadřízený Martina Plachý, který ve své postavě mistrným způsobem kombinuje cynismus, rezignaci, ryzí charakter i nadhled. S nepříliš kladným ohlasem diváků se v neposlední řadě setkal i konec seriálu a vysvětlení toho, co se ve skutečnosti stalo.

Zdroj: netflix.com, imdb.com, csfd.cz, Česká televize

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu