Střípky ze života nedávno zesnulého Sira Iana Holma

Všechny obdivovatele trilogie Pána prstenů a Hobit zastihla v posledních dnech velmi smutná zpráva. Zemřel Sir Ian Holm, představitel filmové role Bilba Bagginse, který byl kolegy považován za naprostého génia filmového plátna. Dožil se úctyhodného věku 88 let. Informovala o tom hercova agentka Alex Iriwn.

Nadaný herec získal řadu ocenění

Sir Ian Holm se narodil 12. září 1931 v Googmayes v Essexu a za svůj život dosáhl mnoha úspěchů. Už jako malý chlapec tíhl k herectví. Zlom v jeho životě však nastal v jeho osmnácti letech, kdy si díky svému talentu zajistil místo v Královské akademii dramatického umění a odstartoval tak svou hereckou kariéru. Získal cenu v Cannes, BAFTA a byl nominován také na Oscara za nejlepší vedlejší roli.

Byl milován publikem i kolegy

Jeho smrt teď oplakává řada jeho hereckých kolegů, protože patřil mezi velmi oblíbené herce. Jeho agentka ho vystihla naprosto přesně. „Ian byl génius scény a obrazovky, vyhrával mnohá ocenění a byl milován režiséry, publikem i jeho kolegy. Jeho jiskřivý vtip vždy doprovázel zlomyslný záblesk v oku.“ Myslela to však v dobrém, protože v tomto herci bylo něco nepopsatelně famózního. Ostatně to předvedl v jeho nejlepší roli Bilba Bagginse.

Hrál, dokud mu zdraví sloužilo

Sir Ian Holm si krom trilogie Hobit a Pán prstenů zahrál v mnoha dalších filmech. Mezi nejznámější patří bezpochyby Pátý element, Mimozemšťan, Obchodník se smrtí nebo Den po zítřku. Poslední film, ve kterém si zahrál před šesti lety, byl Hobit: Bitva pěti armád. V té době už mu bylo přes osmdesát a začala se u něj projevovat nemoc podobná Parkinsonově chorobě, ale energie mu rozhodně nechyběla.

Připomeňte si i vy tohoto legendárního herce a pusťte si některý z jeho neznámějších filmů, které nikdy neomrzí.

Autor: Vlastimil Vachta
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu