Steve Jobs aneb životopisný snímek o muži, který dal život osobním počítačům

Steve Jobs byl jedním z lidí, bez kterých by náš dnešní každodenní život pravděpodobně vypadal v mnohém jinak. Roku 1976 totiž společně se Stevem Woznikakem založil společnost Apple, která jako jedna z prvních na světě vyvinula osobní počítač. O životě tohoto výjimečného muže byl čtyři roky po jeho smrti podle knihy Waltera Isaacsona natočen životopisný snímek. Jak už to ale bývá, film a realita nejsou vždy jedno a to samé.

Opravdu se odehrála úvodní scéna, kdy Macintosh neřekl „ahoj“?

V úvodní scéně filmu vidíme Steva Jobse, jak vyhrožuje designérovi Macintoshe Andymu Hertzfeldovi kvůli závadě, která brání Macintoshi říct „ahoj“ svým robotickým hlasem. Píše se 24. leden 1984, den uvedení počítače Macintosh na trh, a do chvíle, kdy se Jobs chystá stroj představit, zbývá pouhých čtyřicet minut. Říká Hertzfeldovi, že pokud ho neopraví, oznámí z pódia jeho selhání. Pravdivý příběh Steva Jobse odhaluje, že v den skutečné akce se nic podobného nestalo. To, co se odehrává ve filmu, je čistá fikce.

Skutečně Apple zažaloval Steva Jobse v době, kdy představil počítač NeXT?

Ne tak úplně, Apple skutečně Steva Jobse zažaloval, ale už v roce 1985, kdy ze společnosti odešel a vzal s sebou pět zaměstnanců Applu, aby založili společnost NeXT. Aby snímek umocnil drama, posunul soudní spor až do doby těsně před uvedením počítače NeXT na trh 12. října 1988.  

Co si o filmu myslí spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak?

Steve Wozniak několikrát uvedl, že film nezobrazuje mnoho skutečných událostí zcela přesně. Všechno ve filmu se nestalo tak, jak je to zobrazeno, podle Wozniaka se například většina scén, v nichž se hádá se Stevem Jobsem, se nikdy nestala.

Byl Steve Jobs v době uvedení iMacu na trh skutečně multimiliardářem?

Závěrečná scéna filmu popisuje Steva Jobse jako multimiliardáře. Scéna se odehrává těsně před uvedením počítače iMac na trh 6. května 1998. Skutečný příběh Steva Jobse odhaluje, že multimiliardářem se stal až v roce 2006, kdy od něj společnost Disney koupila Pixar za 7,4 miliardy dolarů.

Byl Steve Jobs v době uvedení počítače iMac na trh v roce 1998 skutečně svobodný?

Rozhodně ne, film Steve Jobs si dovolil vynechat skutečnost, že Steve Jobs se v roce 1991 oženil s Laurene Powellovou a pár měl tři děti, Reeda v roce 1991, Erin v roce 1995 a Evu v roce 1998. Také jeho usmíření s dcerou Lisou, kterou měl z předchozího vztahu, v závěrečné scéně je fikce. Lisa žila s Jobsem a Laurene v letech 1992 až 1996.

Zdroj: historyvshollywood.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu