Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder. Sněhová bouře i problémy s financemi komplikovaly natáčení

Poté, co jsou Rebelové brutálně přemoženi Impériem na ledové planetě Hoth, začíná Luke Skywalker trénovat Jedi s Yodou. Zatímco jeho přátele pronásleduje Darth Vader a lovec odměn jménem Boba Fett po celé galaxii.

George Lucas si na produkci filmu musel dokonce půjčit!

Aby se zabránilo sdílení tvůrčích práv, rozhodl se George Lucas vyhnout financování tohoto filmu pomocí velkého studia. Místo toho sám financoval produkci za 18 milionů dolarů. Přičemž použil kombinaci svých zisků ze Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977) a bankovní půjčky. Ačkoli byl tento tah riskantní, několikrát se vyplatil. Lucasovi se vrátila investice do tří měsíců od uvedení filmu. Poté projevil vděčnost daleko nad hollywoodskou normu sdílením zisků se svými zaměstnanci (bonusy téměř 5 milionů dolarů).

Natáčelo se za všech okolností

Při natáčení na místě v norském Finse zasáhla divoká sněhová bouře hotel, kde byli ubytováni herci a štáb. To by normálně zastavilo natáčení, ale režisér Irvin Kershner si myslel, že tyto povětrnostní podmínky jsou vynikající příležitostí k natáčení scény, kde Luke putuje sněhem po útěku z jeskyně Wampa. Udělal to tak, že poslal Marka Hamilla ven do chladu, zatímco on a kameraman zůstali a natáčeli uvnitř přední haly hotelu.

Nerozhodný Harrison Ford

Když je Han Solo zamrzlý, princezna Leia říká: „Miluji tě“. V původním scénáři měl Han Solo říci „Jen si to pamatuj, Leio, protože se vrátím.“ Ale v době natáčení si Harrison Ford nebyl úplně jistý, že se chce vrátit do třetího filmu.

Premiéra filmu

Tento film měl premiéru v omezeném počtu kin ve velkých metropolitních oblastech. A to proto, že byl poprvé uveden pouze na 70mm filmu, pro který měli projektory pouze ta největší a nejprosperující kina. O mnoho týdnů později byl film uveden na standardním 35mm filmu pro ostatní kina v Severní Americe a po celém světě.

Jak to bylo s jizvou Marka Hamilla?

Často citovaný mýtus je, že útok Wampa na Luka byl navržen tak, aby vysvětlil skutečné jizvy na tváři Marka Hamilla, protože byl účastníkem autonehody a musel podstoupit rekonstrukční operaci. Hamill skutečně přežil vážnou autonehodu v lednu 1977, ale neměl žádné viditelné jizvy v době, kdy tento film začal natáčet o dva roky později.

Darth Vader versus Han Solo

Darth Vader ve filmu sarkasticky pozval Hana na večeři – tohle je jediným okamžikem v kterémkoli z filmů „Hvězdných válek“, kdy Vader hovoří přímo s Hanem. James Earl Jones (Darth Vader) a Harrison Ford však měli přímou interakci v několika scénách ve filmech Clear and Present Danger (1994) a Patriot Games (1992).

Černoši ve filmu

Billy Dee Williams je prvním černošským hercem, který se objevil ve filmu Hvězdných válek. Následován byl Samuelem L. Jacksonem a Johnem Boyegou. Zatímco James Earl Jones ve filmech také „hraje“, technicky se nepočítá. A to proto, že poskytl pouze hlas Dartha Vadera, a proto se v seriálu fyzicky neobjevuje.

Zdroje: IMDB, CSFD | foto: 1980/1997 20th Century Fox

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT