Spy Game: Jaký byl rozpočet a proč musel do filmu investovat i sám režisér

Spy Game je americký akční thriller z roku 2001, který režíroval Tony Scott,v hlavních rolích se objevili Robert Redford a Brad Pitt. Film vydělal 62 milionů dolarů ve Spojených státech a 143 milionů dolarů celosvětově. Rozpočet byl 115 milionů dolarů, a získal převážně pozitivní recenze od filmových kritiků.

Scéna doslova jako vystřižená z knihy

Scéna, kde se postava Roberta Redforda ptá postavy Brada Pitta, jestli zná někoho v „tomto bytovém domě“, a řekne mu, aby byl za pět minut na jednom z balkonů, pochází z knihy bývalého agenta Mossadu Victora Ostrovského, který tento test popisuje jako součást výcviku agenta Mossadu.

Režisér si sáhl i do své vlastní kapsy

Tony Scott požádal o více peněz na natáčení střešní scény v „Berlíně“ (za účelem pronájmu helikoptéry pro leteckou scénu), ale producenti to odmítli. Scott věřil, že scéna je důležitá, a pronajal si vrtulník ze svých vlastních peněz.

Co o tomto filmu a hercích nevíte:

  • Část filmu měla být původně natočena v Izraeli, ale kvůli náhlé eskalaci izraelsko-palestinského konfliktu (v září-říjnu 2000) a na základě požadavků pojišťoven herců došlo k natáčení v Maroku.
  • Tony Scott věnoval tento film na památku své matky. Totéž udělal jeho bratr Ridley Scott s filmem Černým jestřábem sestřelen (2001).
  • Tony Scott měl problém získat povolení k použití budovy k výbuchu. Ale na poslední chvíli se dokázal s marockým královstvím domluvit a budovu koupit.
  • Osobním vozem Nathana Muira (Robert Redford) je Porsche 912 s motorem boxer 4, vyráběným na krátkou dobu na konci 60. let.
  • Ve skutečném životě je Brad Pitt vášnivým fotografem a vždy má při sobě fotoaparát. Poté, co Tony Scott viděl fotografie, které Pitt vzal na scénu, řekl, že má budoucnost jako režisér.
  • Brad Pitt a Tony Scott spolupracovali i na filmu True Romance (1993).

Jak se vám tento film líbil?

Zdroje: republicworld.com, moviemistakes.com | foto: 2001 Universal Pictures

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu