Šprtky to chtěj taky – nový návrat komedie pro teenagery

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Šprtky to chtěj taky (zdroj foto: https://movieweb.com)

Ačkoliv by se mohlo zdát, že kvalitním filmům určeným především pro „puberťáky“ již odzvonilo a tato divácká skupina si bude muset vystačit jen s přihlouplými komediemi, opak je pravdou. Film Šprtky to chtěj taky (Booksmart) přináší do tohoto žánru nový vítr.


Když na škole opravdu studujete

Kamarádky Amy a Molly sní o tom, že budou chodit na dobrou univerzitu. Spočítaly si, že aby se tam dostaly, musí se soustředit na školu, dávat pozor na hodinách, pokračovat ve studiu v knihovně a zasvětit studiu i víkendy. Výsledky se kamarádkám dostavily – jejich známky jsou samá áčka a univerzita je jejich.

Jaké je pro ně překvapení, když na konci školy, při předávání vysvědčení zjistí, že jejich spolužáci se na ty prestižní vysoké školy dostali taky?  A přitom chodili na večírky, sportovali, užívali si volných víkendů a vůbec si střední užili, jak se jen dalo.

Amy a Molly si připadají o zábavu okradené a trochu podvedené a rozhodnou se to všechno najednou dohnat na rozlučkovém večírku se střední školou. Jak se ale najednou skamarádit se spolužáky, kterým celé roky nevěnovaly pořádně pozornost? Navíc, když ti spolužáci ještě ani nevědí, že je s nimi zábava.

Tvůrčí ženy

Zdá se, že tenhle film ovládlo něžné pohlaví. Za scénářem filmu Šprtky to chtěj taky stojí trojice žen – Emily Halpernová, Sarah Haskinsová a Katie Silbermanová. Navíc režisérkou je také žena.  Svůj režisérský um si na tomto komediálním kousku vyzkoušela Olivia Wildeová. Je to teprve její druhý filmový režisérský počin – první byl film Free Hugs (Obětí zdarma) z roku 2011.

Olivia Wildeová je zatím spíše známějším díky svým hereckým výkonům. Určitě si ji pamatujete jako postavu „Třináctky“ ze seriálu Dr. House. Mimo to hrála i ve filmech:

  • Rivalové
  • Ona
  • Vyměřený čas
  • Tři dny ke svobodě

V letošním roce by měl mít premiéru film Relanxious, ve kterém Olivia Wildeová hraje hlavní roli.

Herecké duo

V roli vůdčí Amy je představila dvaadvacetiletá Kaitlyn Deverová. Ta se už přes deset let objevuje na filmové a seriálové scéně. Poprvé se v roce 2008 objevila v seriálu Mentalista, kde si zahrála ale jenom malou roli. První významnější role přišla o rok později, a to ve filmu Americká děvčata: Odvážná Chrissa.

Brzy se začala objevovat ve filmech, ve kterých se setkávala s velkými hvězdami. V roce 2011 si zahrála do boku Leodarda DiCapria ve filmu J. Edgar a ve stejném roce si ve filmu Zkažená úča zahrála s Cameron Diaz – za vedlejší roli, kterou zde hrála, byla nominována na cenu 33rd Young Artist Awards.

Představitelkou druhé kamarádky, Molly, je pětadvacetiletá Beanie Feldsteinová. Jde o sestru Jonaha Hilla. Ta se v roce 2001 objevila v seriálu My Wife and Kind (Moje žena a děti) a pak se dlouho herecky odmlčela. Na scéně se zase objevila až v roce 2012 ve filmu Madison Hight.

Od té doby se objevuje jak v seriálech, tak ve filmech. Ze seriálů můžeme zmínit Orange is the new black (Oranžová je nová černá) nebo What do we do in the shadows (Co děláme ve stínech). Z filmů určitě stojí za připomenutí snímek Lady Bird z roku, který se žánrově moc neliší od filmu Šprtky to chtěj taky.

Autor: Martin L.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat