Špionáž: Zajímavá zápletka i uznávaní herci, přesto filmu něco chybí

Thriller Špionáž režiséra Roberta Luketica sice svým názvem vzbuzuje dojem ambiciózního zajímavého snímku, leč výsledek očekávání příliš nenaplňuje. Elegantní prostředí firemních kanceláří a miliardářských sídel je sice dobře zachyceno, ale příběh ambiciózního mladého technika, který je najat, aby špehoval úhlavního konkurenta svého šéfa, nikdy nevytvoří napětí na život a na smrt, které by diváky udrželo v napětí.

Osudné zaplacení firemní kartou

Hlavní hrdina Adam Cassidy v podání Liama Hemswortha je programátorem v nadnárodní technologické firmě. Když má Adam možnost předložit návrh generálnímu řediteli společnosti Nicholasi Wyattovi, vše pokazí a jeho vinou je celý tým vyhozen. Je z tohoto neúspěchu smutný, a tak přesvědčí své kolegy, aby se šli napít. K zaplacení ale použije firemní kreditní kartu, která ještě nebyla zablokována. Což se následně ukáže, jako velký problém. Wyatt ho začne vydírat, že pokud pro něj nezačne pracovat jako špion, udá ho za krádež. Má pro něj špehovat konkurenční technologický gigant Eikon, který vede Wyattův bývalý mentor, Jock Goddard, v podání Harissona Forda, a ukrást pro něj prototyp vznikajícího smartphonu.

Situace se komplikuje

Adam rychle stoupá v řadách Eikonu a dává se dohromady s šéfkou marketingu společnosti Emmou. Jak se Adam propracovává hlouběji do Goddardova vnitřního kruhu a Emminy ložnice, proplouvá několika mírnými podrazy a začíná přemýšlet, zda není ohrožena jeho osobní bezpečnost. Tato obava se začne ukazovat jako reálná ve 45. minutě filmu, když mu agent FBI ukáže pitevní fotografie tří nedávno pověřených Wyattových firemních špionů, kteří všichni zahynuli za záhadných okolností.

Chybí postava, které by divák fandil

Bohužel scénář Jasona Halla a Barryho L. Levyho podle románu Josepha Findera má mnoho problémů s věrohodností. Adam získá vrcholnou pozici v Goddardově společnosti s pozoruhodnou lehkostí, vzhledem k tomu, že jeho dosavadní výsledky nebyly nijak hvězdné. Jeho vzestup je tak rychlý, že není těžké uhodnout, že Goddard má své vlastní postranní úmysly. Adama samozřejmě využívají oba miliardáři, takže se ve vyprávění příliš překvapení nekoná. Nepomáhá ani to, že v této hře na kočku a myš vlastně není komu fandit. Snadno manipulovatelný, prudce ambiciózní Adam není zrovna nejsympatičtějším hrdinou a několik záběrů, kdy přikládá deku na svého nemocného otce, je až příliš okatým pokusem o získání sympatií pro poměrně bezduchého společenského šplhouna.

Zdroj: imdb.com, hollywoodreporter.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu