Špičkový herec Hollywoodu Morgan Freeman se proslavil až v pokročilém věku, ale ani jemu se nevyhnuly skandály

Morgan Freeman se k herectví dostal už jako osmiletý, poté, co vystudoval univerzitu, se však přestal herectví věnovat a v roce 1955 začal pracovat jako mechanik pro U. S. Air Force. V roce 1960 se odstěhoval do Los Angeles a o něco později začal vystupovat opět jako herec v muzikálech a divadlech v New Yorku a San Franciscu. Až na přelomu 80. a 90. let 20. století se z něj teprve stal uznávaný a hojně obsazovaný herec.

První nejslavnější role

Herec získal v roce 1989 Zlatý glóbus za hlavní roli ve snímku Řidič slečny Daisy. A právě tohle byla první role, kterou se dostal do povědomí diváků. Pak následoval film Vykoupení z věznice Shawshank z roku 1994. Ten dodnes patří k nejlépe hodnoceným snímkům v historii, a podle mnohých zde Freeman ztvárnil vůbec svou nejlepší roli za celou kariéru.

Od té doby už se herec řadil mezi špičku, začal hrát ve velkých hollywoodských filmech, ale nevyhýbal se ani menším projektům. Za jeden takový – film Million Dollar Baby získal herec v roce 2005 Oscara. Předtím už byl na cenu třikrát nominován.

Milovník hudby i ekologie

V soukromí se věnoval herec především své početné rodině, byl dvakrát ženatý a má čtyři děti. V současnosti žije v malém městečku Charleston v Mississippi, a v nedalekém městě Clarksdale vlastní restauraci s bluesovým klubem. K hudbě měl herec totiž vždy velmi blízko. A i když zanedlouho oslaví už své třiaosmdesáté narozeniny, snaží se být v rámci svých možností stále aktivní.

Je i vášnivým ekologem, a i když na první pohled žil vždy spořádaný život, v roce 2018 se začalo jeho jméno skloňovat ohledně neblaze proslulé kauzy MeToo. Byl obviněn z několika případů obtěžování, ke kterým mělo docházet během natáčení. Našlo se i několik svědků, kteří to měli dosvědčit, herec ale tvrdí, že si žádného úmyslného obtěžování není vědom.

Jde o jediný skandál, který je spojován s jeho jménem. Dnes herec vypadá na svůj věk stejně jako před lety, jen ty šedivé vlasy dokazují, že tento fenomén stárne.

Autor: Vlastimil Vachta
ZAVŘÍT