Sociální dilema: Odhalte postup, jakým s námi sociální sítě zcela úmyslně manipulují

Facebook, Instagram, YouTube a další sociální sítě jsou pravděpodobně jedním z největších fenoménů dnešní doby. O jejich kladných i záporných stránkách bylo napsáno již mnohé. V poslední době se tato problematika stává i oblíbeným tématem dokumentů. Zajímavým snímkem z tohoto úhlu pohledu je dokumentární film s všeříkajícím názvem Sociální dilema, ve kterém před riziky těchto sítí paradoxně varují ti, kteří je vytvořili.

Manipulace jako cíl

Hlavní téma dokumentu je jasné. Otázka závislosti na sociálních sítích, ztráta soukromí a manipulace. Právě skryté ovlivňování myšlení, názorů a jednání uživatelů je jedním z největších problémů, které jsou v současnosti se sociálními sítěmi spojovány. Dokument je velmi sofistikovaně zpracovaný a celou hodinu a půl na diváky silně působí kombinací rozhovorů, hraných scén i animací. V tom, v čem se snímek od jiných dokumentů podobného charakteru odlišuje, je to, že manipulaci a ztrátu soukromí vlivem sociálních sítí ukazuje ne jako jeden z jejich vedlejších efektů, ale jako jejich hlavní cíl. Sociální sítě jsou záměrně vytvořené tak, aby své uživatele ovlivňovaly, kradly jejich soukromí i čas a vytvářely závislost. Zajímavý je i pohled z hlediska sociologie. Sociální sítě prostřednictvím personalizace vlastně přispívají v určitém ohledu k čím dál většímu rozdělování společnosti.

Zpověď těch, kteří sítě tvořili

Pokud vás zajímá, jakým způsob sociální sítě skutečně fungují, oceníte zejména ty části dokumentu, ve kterých otevřeně mluví bývalí zaměstnanci nejrůznějších společností, kteří se na jejich tvorbě podíleli. Jejich vysvětlení navíc doplňují zajímavé animace, díky kterým divák vše lépe pochopí, i když sám není technologickým expertem. Dokument už ale nepátrá po tom, proč se tito tvůrci proti tomu, co po nich bylo chtěno, nikterak nevzbouřili a na manipulaci se vlastně dobrovolně a vědomě podíleli.

Součástí sociálního dilema jsme všichni

Kromě rozhovorů s odborníky obsahuje dokument i hraný příběh jedné rodiny, na které je ukázáno, jak je život jejích členů ovlivňován mobilní telefonem. Určitě se v některých okamžicích v příběhu poznáte i vy sami. Dokument vás tak zcela jistě dovede k sebereflexi a zamyšlení se nad svým vlastním používáním sociálních sítí. Zároveň je třeba říci, že ale nenabízí žádný návod ani odpovědi na otázky, které tak trochu i sám pokládá. Zcela určitě se nabízí využití dokumentu ve školách, ale zhlédnout by ho měli i rodiče, kteří často před „skutečností“, ve které mnoho dnešních teenagerů žije, tak trochu zavírá oči. Ale jak uvidíte v dokumentu, v pasti sociálních sítí jsou téměř všechny generace.

Zdroj: nirandfar.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu