Snímek Rivalové ukazuje souboje jezdců Formule 1. Objeví se i hrozivá nehoda Nikiho Laudy

Životopisné drama ze sportovního prostředí představuje skutečný příběh dvou světoznámých závodníků Formule 1. Niki Lauda a James Hunt byli dva odvěcí rivalové. Mistrné režijní zpracování a výborné herecké výkony ve vás vyvolají pocit, že jste se právě přesunuli v čase a ocitáte se na závodní dráze.

Film o životě závodníka zvučného jména

Těžko nalezneme fanouška závodů Formule 1, který by neznal jméno Niki Lauda. Trojnásobný mistr světa z let 1975, 1977 a 1984 vyhrál za svou závodní kariéru neuvěřitelných 25 závodů, a 54krát se ocitnul na stupních vítězů. Tento fenomenální závodník také během své kariéry dokonce 24krát startoval z pole position.

Slavný rodák z Rakouska se na svůj první velký závod postavil v roce 1971, kdy jel Grand Prix Rakouska. Jeho poslední závod byla pak velká cena Austrálie v roce 1985. Téhož roku ještě slavil prvenství v královské třídě GP, kariéru tedy ukončil v plném závodním nasazení.

Pohnutý osud závodníka

Slavný závodník Niki Lauda neměl pokaždé na růžích ustláno. Například při jedné Grand Prix Španělska se postavil na start pouhé dva týdny poté, co se na něj při orbě převrátil traktor a způsobil mu kromě několika tržných ran i bolestivé zlomeniny několika žeber na pravém boku.

Během hrozivé havárie v Nürburgringu bylo jeho Ferrari odmrštěno zpět na trať, kudy zrovna projížděl Lungerem. Závodník nestačil zareagovat a narazil přímo do Laudova vozu. Ten při nárazu ztratil přilbu. Při havárii byla také proražena palivová nádrž, ze které okamžitě začaly šlehat plameny o teplotě děsivých 900 stupňů Celsia. Při havárii byl jezdec zachráněn, nicméně pro vážné popáleniny podstoupil několik plastických úprav obličeje.

Při jedné ze vzpomínek na svůj život uvedl pro noviny Austrian Times, že největší urážku, kterou kdy ve svém životě musel přetrpět, mu zasadil jeden novinář. Ten se ho kdysi zeptal, jak jeho zjizvená tvář ovlivnila jeho manželství.

Do posledních let svého života se aktivně podílel na koloběhu okolo Formule 1. Například stále komentoval televizní přenosy ze závodů. Zemřel ve švýcarském Curychu ve věku 70 let.

Mistrná práce herců i režiséra

Fanoušci Formule 1 se shodují na jednom – Daniel Brühl Nikiho Laudu jen nehrál, on se jím po čas filmu skutečně stal. Před natáčením s ním pobýval a snažil se pochytit i jeho rakouský dialekt. A režisér Ron Howard, který je známý svým skvělým cítěním pro dokonalé ztvárnění příběhů legend napříč obory? Ten opět nezklamal! Jeho zfilmovaný příběh o známém závodníkovi působí, jako byste se pouze přesunuli v čase a skutečně prožívali životní příběh Nikyho Laudy.

Čtěte také: George Clooney ukazuje v ojedinělé čtyřkombinaci, jak Památkáři bojovali za záchranu unikátních uměleckých děl

Ve filmu je samozřejmě také pár scén, které se v reálném životě nikdy nestaly, ale mnoho jich není. Film můžete vidět dnes večer ve 20:00 na ČT2. Takže připravit, nasadit helmu – a jedem!

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu