Smutná zpráva… Zemřel dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana, herec Jaroslav Weigel.

Ve věku 88 let zemřel po dlouhé vážné nemoci herec, grafik, malíř a scénograf Jaroslav Weigel, který byl také dlouholetým členem divadla Járy Cimrmana. Herec zemřel včera nad ránem ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích.

Patřil k nejzásadnějším členům cimrmanovské party

Jaroslav Weigel se narodil v roce 1931 v Rychnově nad Kněžnou. Patřil k nejdéle sloužícím a nejzásadnějším členům divadla Járy Cimrmana. Vystudoval Pedagogickou fakultu University Karlovy v Praze, výtvarnou výchovu a historii, a pracoval jako výtvarný redaktor v časopisech. Od roku 1970 začal působit i v divadle Járy Cimrmana, také jako scénograf a výtvarník kostýmů. Byl to takový všeuměl, a všechno mu šlo skvěle. Kromě divadla hrál také v řadě televizních seriálů a filmech.

Divadelní tvorba

Seznam jeho rolí v divadle Járy Cimrmana byl dlouhý. Jaroslav Weigel si za více než 40 let zahrál ve všech hrách, které divadlo uvedlo. Zezačátku s divadlem spolupracoval jako grafik všech jeho tiskovin, plakátů, programů a podobně. „On vtiskl tomu našemu přihlášení se do veřejnosti takový ten secesní duch“ řekl Zdeněk Svěrák, který také veřejnost informoval o hercově smrti. Jaroslav Weigel začal v divadle hrát roli Bierhanzla ve Vraždě v salonním coupé a poté hrál ve všech komediích, které si členové divadla napsali.

Znáte ho i z filmů

Kromě divadla se Jaroslav Weigel objevoval čas od času i ve filmech a seriálech. Z televizní tvorby ho můžete znát ze série Případy detektivní kanceláře Ostrozrak nebo Na lavici obžalovaných. Z filmové tvorby si zahrál v celovečerních filmech jako Nejistá sezóna, Rozpuštěný a vypuštěný, Jára Cimrman ležící, spící, Vrchní, prchni!, Kulový blesk, Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero!, Jáchyme, hoď ho do stroje!, nebo Vratné láhve.

Každý odchod je smutný, u pana Jaroslava Weigela to už ovšem nebylo nic překvapivého. Vzhledem k jeho vysokému věku a dlouhodobé nemoci je mu již určitě lépe.

 

Autor: Vlastimil Vachta

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT