Smutná zpráva… Zemřel dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana, herec Jaroslav Weigel.

Přidat na Seznam.cz

Ve věku 88 let zemřel po dlouhé vážné nemoci herec, grafik, malíř a scénograf Jaroslav Weigel, který byl také dlouholetým členem divadla Járy Cimrmana. Herec zemřel včera nad ránem ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích.


Patřil k nejzásadnějším členům cimrmanovské party

Jaroslav Weigel se narodil v roce 1931 v Rychnově nad Kněžnou. Patřil k nejdéle sloužícím a nejzásadnějším členům divadla Járy Cimrmana. Vystudoval Pedagogickou fakultu University Karlovy v Praze, výtvarnou výchovu a historii, a pracoval jako výtvarný redaktor v časopisech. Od roku 1970 začal působit i v divadle Járy Cimrmana, také jako scénograf a výtvarník kostýmů. Byl to takový všeuměl, a všechno mu šlo skvěle. Kromě divadla hrál také v řadě televizních seriálů a filmech.

Divadelní tvorba

Seznam jeho rolí v divadle Járy Cimrmana byl dlouhý. Jaroslav Weigel si za více než 40 let zahrál ve všech hrách, které divadlo uvedlo. Zezačátku s divadlem spolupracoval jako grafik všech jeho tiskovin, plakátů, programů a podobně. „On vtiskl tomu našemu přihlášení se do veřejnosti takový ten secesní duch“ řekl Zdeněk Svěrák, který také veřejnost informoval o hercově smrti. Jaroslav Weigel začal v divadle hrát roli Bierhanzla ve Vraždě v salonním coupé a poté hrál ve všech komediích, které si členové divadla napsali.

Znáte ho i z filmů

Kromě divadla se Jaroslav Weigel objevoval čas od času i ve filmech a seriálech. Z televizní tvorby ho můžete znát ze série Případy detektivní kanceláře Ostrozrak nebo Na lavici obžalovaných. Z filmové tvorby si zahrál v celovečerních filmech jako Nejistá sezóna, Rozpuštěný a vypuštěný, Jára Cimrman ležící, spící, Vrchní, prchni!, Kulový blesk, Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero!, Jáchyme, hoď ho do stroje!, nebo Vratné láhve.

Každý odchod je smutný, u pana Jaroslava Weigela to už ovšem nebylo nic překvapivého. Vzhledem k jeho vysokému věku a dlouhodobé nemoci je mu již určitě lépe.

 

Autor: Vlastimil V.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.