Smrtonosná past: Jakou památku si Bruce Willis navždy odnesl z natáčení?

Bruce Willis patří již několik desítek let mezi nejoblíbenější herce Hollywoodu. Kromě akčních snímků se objevil i ve sci-fi či komediích. Jistě se vám vybaví snímky jako Hudson Hawk, Kdopak to mluví, Pulp Fiction, Pátý element, Armageddon, Můj soused zabiják či Hartova válka. Snímkem, který z něj ale tuto hvězdu udělal, byla Smrtonosná past z roku 1988, na kterou navázalo hned několik dalších pokračování. Co jste o tomto snímku možná nevěděli?

Bruce Willis během natáčení částečně ohluchl

V několika scénách byly použity extra hlasité slepé náboje, aby se dosáhlo lepší úrovně realističnosti. Jeden z těchto nábojů při natáčení scény, když je McClane pod stolem a střílí na padoucha stojícího na něm, ale způsobil herci velmi nepříjemné následky, poškodil mu totiž trvale sluch. V několika rozhovorech Willis přiznal, že kvůli nehodě při natáčení první Smrtonosné pasti trpí dvoutřetinovou částečnou ztrátou sluchu v levém uchu.

Rozbité sklo za desetitisíce dolarů

Ve Smrtonosné pasti se zničí spousta skla, střílí se do něj, skáče skrz něj a podobně. Celkem tak producenti snímku utratili jen za sklo přibližně 130 000 dolarů.

Společnost Fox si účtovala poplatky za Nakatomi Plaza

Budova, která ve filmu slouží jako Nakatomi Plaza, je ve skutečnosti Fox Plaza, sídlo společnosti 20th Century Fox. Budova byla během natáčení ve výstavbě a natáčelo se v neobsazeném 33. a 34. patře. Přestože byla Smrtonosná past projektem společnosti Fox, účtovala si společnost poplatek za pronájem lokací.

Inspirace Shakespearem

Film Smrtonosná past byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Rodericka Thorpa. To ale není jediná literární inspirace, kterou snímek využil. Rozhodnutí, že se všechny události odehrají během jediné noci, částečně vyplynulo z toho, že režisér John McTiernan si velmi vážil Williama Shakespeara. Poté, co si přečetl jeho klasiku Sen noci svatojánské, trval na tom, aby se děj filmu stejně jako děj anglického dramatu odehrál během jedné noci, tím uctil nejen Shakespeare, ale zajistil, že příběh odpovídal též klasickým Aristotelovým zásadám jednoty místa, času a děje.

Neuvěřitelná částka za hlavní roli

V dnešní době by málokdo mrknul okem, kdyby se dozvěděl o honoráři pro hlavní hvězdu filmu v hodnotě pět milionů dolarů. Ale pro relativně neznámého herce, kterým Bruce Willis na konci osmdesátých let byl, to byla velmi vysoká částka.

Neznalost němčiny

Herci hrající Gruberovy padouchy měli ve filmu mluvit německy, žádný z nich ale jazyk neovládal. Z tohoto důvodu tak ve verzi filmu, která se promítala v kinech, mluvili jakousi německy znějící „hatmatilkou“. Ta byla pro domácí video nadabována skutečnou němčinou. Ostříží diváci si ale mohou všimnout, že rty herců se hýbou jinak.

Zdroj: theguardian.com, independent.co.uk, csfd.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu