Smrtící epidemie: Snímek, na který se po zkušenostech s koronavirem díváme trochu jinak než v době jeho vzniku

10. března 1995 uvedla společnost Warner Bros. do amerických kin snímek s názvem Smrtící epidemie, ve kterém Dustin Hoffman v hlavní roli armádního lékaře musí zabránit smrtícímu viru, jenž zamořil malé kalifornské městečko, aby se rozšířil a zničil celou zemi. O téměř přesně čtvrt století později se svět potýkal s první vlnou pandemie koronaviru.

Závod s časem

Film Smrtící epidemie je stejnou měrou thrillerem, mysteriózním filmem i osobním dramatem. V centru jeho pozornosti stojí infekční nemoc, která se prostřednictvím africké opice dostala do malého městečka v severní Kalifornii. Virus je krutě virulentní, obrovskou rychlostí ničí buňky tělesných orgánů a zabíjí své oběti během několika hodin po nákaze. Jedná se o kmen stejného viru, který se již dříve vyskytl v jedné africké vesnici, kde bylo jeho „zkrocení“ dosaženo zničením vesnice zápalnou bombou americkou armádou. Pokud virologové nebudou úspěšní, čeká kalifornské městečko stejný osud.

Virus není jediný „nepřítel“

Ve věrohodném a děsivém scénáři jde tak o závod s časem. Špičkový armádní lékař a odborník na virologii Sam Daniels  se snaží najít klíčovou protilátku, která by virus zničila. Kromě toho ale Daniels musí bojovat s dalšími „démony“, například se skrytou agendou ozbrojených složek, které chtějí „chránit“ utajení viru, protože je to ve skutečnosti jedna z jejich zbraní biologické války, a také s osobními démony, především s rozpadem manželství s kolegyní viroložkou, kterou hraje Rene Russo.

Kvalitní snímek se vším všudy

Je pravda, že nabitý scénář občas napíná sám sebe, ale celkově se scenáristům podařilo z rozjitřenosti tohoto velkého katastrofického příběhu syntetizovat osobní rozměr. Petersenova bdělá, oživující režie navíc nikdy nedovolí, aby téma smrti lidstva podkopalo osobní sílu příběhu, a obratně do něj vmísí humor i další odlehčující prvky. Hoffman je v roli drsného, ale brilantního doktora Danielse dokonale obsazen. Hoffman, svérázný lektvar mocichtivosti a zranitelnosti, je hřejivě věrohodný a jeho hrdinství je umocněno jeho osobními slabostmi.

Zdroj: theatlantic.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu