Smrt na Nilu: Skvostná detektivka s působivou hudbou i krásnými kostýmy

Snímek Smrt na Nilu z roku 1978 je lahůdkou pro všechny milovníky detektivek. Peter Ustinov jako charismatický a bystrý Hercule Poirot. Mladá Mia Farrowová je v roli Jackie okouzlující a Lois Chilesová a Simon MacCorkindale jsou jako Linnet a Simon dokonalí. Ve vedlejších rolích potenciálních podezřelých se objevují Bette Davis, Maggie Smith, Angela Lansbury, David Niven, Jane Birken a Olivia Hussey. Oproti knize došlo k několika jemným změnám, vynechání některých postav a kombinaci motivací, ale ty nijak neovlivní váš filmový zážitek, ať již literární předlohu znáte, či nikoli.

Na vlně popularity svérázného detektiva

Smrt na Nilu se odehrává v prostředí, které Agatha Christie znala velmi dobře, ve světě vyšší společnosti, která večeřela v nejlepších restauracích a trávila dovolenou v zahraničí. Autorka strávila ve třicátých letech 20. století mnoho času na Blízkém východě, kde doprovázela svého manžela archeologa Maxe Mallowana na vykopávkách. V Egyptě trávila dovolenou, což dodává autentičnost detailním popisům. Tvůrci filmu se je snažili též co nejvěrněji zachytit. Mimochodem snímek byl natočen stejnými producenty sedm let po realizaci úspěšné Vraždy v Orient Expressu v mírně pozměněném realizačním i hereckém obsazení. Alberta Finneho jako Poirota nahradil Peter Ustinov a režiséra Sidneyho Lumeta John Guillermin.

Uloupený snoubenec

Děj začíná v Anglii, kde si krásná americká dědička Linnet Ridgewayová koupila venkovské sídlo. Linnet navštíví její nemajetná přítelkyně Jackie de Bellefort a požádá ji, zda by nemohla dát jejímu snoubenci Simonovi práci na svém panství. Když do příběhu vstoupí Hercule Poirot, nepůsobí jako detektiv, ale užívá si jídlo v Londýně. K překvapení celé společenské smetánky je to Linnet, která se o několik měsíců později provdá za Simona. Počátky záhadné vraždy jsou dány do pohybu.

Hercule Poirot, který přijíždí do Egypta na výletní plavbu, se ocitá ve stejném hotelu jako novomanželé. Kupodivu je tam i Jackie, která je zdrcená opuštěním, a tak se rozhodla Linnet a Simona sledovat a vrhat stín na jejich štěstí. Co se stane dál? Smrt na Nilu je nejen detektivka, ale také milostný příběh, tragédie a zamyšlení nad bohatstvím, mocí a závistí.

Stačí se dívat a poslouchat

Strhující hudbu složil italský skladatel Nino Rota, který spolupracoval s Federicem Fellinim, Luchinem Viscontim a Francem Zeffirellim a napsal též hudbu k filmu Kmotr. Snímek získal Oscara za nejlepší kostýmy. Vedoucí kostýmů byla Rosemary Burrowsová, která později pracovala i na filmech o Harry Potterovi, kostýmní výtvarnice Germinal Rangelová později zase vytvořila kostýmy v přepychové Marii Antoinettě.

Zdroj: filmaffinity.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu