Slovenský horor Trhlina. Kde končí pravda a kde začíná fikce?

Horor Trhlina, který můžete právě vidět na promítacích plátnech v kině, nahání husí kůži. Mysteriózní atmosféra si pohrává s realitou a divákovi se jenom tají dech. Děsivý film založený na skutečných událostech byste si neměli nechat ujít.

Není radno se potloukat kolem kopce Tribeč

Pravdou je, že za posledních 100 let se v okolí kolem koce Tribeč dějí velice podivné věci. Někteří lidé tam mizí z povrchu zemského, jiní se vrací s pomatenou myslí a roztěkanými pohyby. Film s touto informací pracuje a vytváří kolem ní spletitý příběh.

Igor pracuje v uklízecí četě, která má na starost vyklidit budovu bývalé psychiatrie. Podaří se mu zde objevit podivné záznamy bývalého pacienta Waltera Fischera. Tento muž se proslavil tím, že před sedmdesáti lety najednou zmizel a byl nezvěstný celé dva měsíce. Stejně jako se záhadně ztratil, se pak i záhadně objevil. Walter Fischer se vrátil jako dezorientovaná, pomatená lidská troska, která nebyla schopna vysvětlit, co se stalo.

Igor se rozhodne vypátrat, co se stalo. Zjistí, že případ Waltera Fischera není první a nejspíš nebude ani poslední. Igor sestaví pátrací četu (Mia, David a Andrej) a vydávají se najít pravdu skrytou v pohoří Tribeč.

Režisérem filmu je Peter Bebjak. V hereckých rolích můžete vidět:

  • Mateje Marušína jako Igora
  • Máriu Havranovou jako Miu
  • Dávida Hartla jako Andreje
  • Tomáše Maštalíra jako Davida

Karika a jeho knižní předloha

Trhlina vydělala již během prvního promítacího víkendu téměř půl milionu eur – to je poprvé, co se tohle slovenskému filmu povedlo. Jedním z hlavních důvodů, proč má tento celkem nenápadný slovenský film takový úspěch, je jeho úspěšná knižní předloha.

Tu napsal Josef Karika, který tvrdí, že knihu sepsal na popud návštěvy jednoho člověka, který mu příběh vyprávěl jako svůj vlastní zážitek. Nevíte, co si o tom myslet? To asi sám autor Karika ne. To, co bude považováno za pravdu a co za smyšlenku nechal zcela na čtenářích.

Zajímavostí je, že se Josef Karika ve filmu objevil jako jedna z vedlejších postav. Zahrál si roli lesníka, který zmizí v horách.

Máte chuť udělat si procházku na Tribeč?

Autor: Vlastimil Vachta
ZAVŘÍT