Slídilové: Skvělá kombinace napětí a humoru, která navzdory technologickému pokroku nestárne

Hledat vědeckou přesnost v hollywoodských filmech je často nelehká záležitost. Ať už jde o geologii ve filmu Jádro nebo astronomii Armageddonu, vždy se najde spousta věcí, které mohou lidi znalé oboru snadno zvednout ze židle. Jedním z nejhorších „provinilců“ bývají počítače, které se ve filmech často mění v kouzelné krabičky schopné jakékoli dějové vymoženosti, kterou scénárista vytvořil. Přesto se ale i z tohoto úhlu pohledu dají najít i filmové skvosty, které zjevně napsal někdo, kdo věděl, o čem píše, a dal si záležet na tom, aby to bylo přesné. Jedním z takových filmů je bezpochyby snímek Slídilové.

Nejslabším článkem bezpečnosti byl, je a bude vždy člověk

V první řadě je dnes při sledování tohoto filmu nutné si uvědomit, že jde o film z roku 1992. O to více nás tak překvapí, že místo toho, aby byl film zastaralý o třicet let technologického pokroku, zůstává naopak docela přístupný modernímu publiku.

Robert Redford vede nesourodou a poměrně specifickou skupinu expertů, kteří testují zabezpečení systémů tím, že se do nich snaží nabourat. V té době bylo podobné „penetrační testování“ považováno za přitažené za vlasy, ale dnes je z něj odvětví s mnohamilionovým obratem. Dokonce několik technik, které tým používá, se využívá dodnes. Nejzřetelnější je aspekt sociálního inženýrství, kdy se zaměřuje na zaměstnance na základě jeho profilu na internetové seznamce.

Autoři scénáře, kteří o deset let dříve napsali i počítačové Válečné hry, byli dostatečně chytří na to, aby si uvědomili, že lidé jsou nejslabším článkem každého bezpečnostního systému, a to se nikdy nezmění.

Herecký koncert

Další skutečností, která snímek povyšuje nad ostatní filmy podobného charakteru, je jeho herecké obsazení. Robert Redford a Sidney Poitier, jako bývalý studentský hacker, který se stal uprchlíkem, a bývalý stratég CIA s temnou minulostí, jsou samozřejmě největšími hvězdami. Ale i ostatní herci povyšují to, co by mohlo být stereotypní, na plnohodnotné postavy.

Dan Akroyd je skvěle obsazen do role konspiračního teoretika s talentem pro vloupání a s Poitierem tvoří překvapivou, ale zábavnou dvojici. Mary McDonnellová v roli Liz a David Straithairn jako slepý hacker Whistler předvádějí herecké umění, díky němuž zůstali oblíbenými po celá desetiletí. Ale je to River Phoenix, který pouhý rok před svou tragickou smrtí udělal „nejvíc s tím nejmenším“. Bylo by snadné, kdyby jeho Carl působil otravně nebo strašidelně, ale Phoenix mu vtiskl opravdovou sympatičnost a nevinnost, která z malé role dělá nezapomenutelnou součást filmu.

Zdroj: imdb.com, crimereads.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu