Skutečné příběhy z dob protektorátu v originálním pojetí. Snímek Musíme si pomáhat slavil obrovský úspěch

Okupační komedie Musíme si pomáhat je společným dílem dvojice Petra Jarchovského a Jana Hřebejka. Tvůrci v tomto případě nahlíží na děsivé historické události, které provázely druhou světovou válku s odstupem a nadsázkou. Přitom však zanechávají i tragický podtext celého příběhu.

V jednom momentu se tak divák může smát, ale i plakat. I proto, že jde o velmi silný příběh, si film získal obrovskou oblibu nejen u českých diváků, ale také v zahraničí. Natočen byl již před dvaceti lety a dostal se také do nominací na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film.

V hlavních rolích se objevili samí skvělí herci jako Bolek Polívka, Anna Šišková, Jaroslav Dušek a Csongor Kassai. Bolek Polívka i Anna Šišková, která ve snímku ztvárnila jeho ženu, si za své role odnesli Českého lva za nejlepší výkony v hlavních rolích.

Jak Dušek improvizoval

Vzpomínáte si ještě na scénu, kdy přichází trojice Polívka, Huba a Dušek k Josefovi v podání Bolka Polívky domů na panáka? Žena Marie zrovna mluví s židovským uprchlíkem Davidem v jídelně, když Dušek zaťuká na okno a německy se zahlásí jako gestapák, aby Marii vyděsil, a pak se zasměje. Tato scéna přitom ve scénáři vůbec nebyla. Jaroslav Dušek jednoduše improvizoval.

Na place se sešla také dobře známá čtveřice herců z filmu Pelíšky. Tato komedie se přitom natáčela jen o rok dříve. Tou čtveřicí byli herci Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Simona Stašová a Jiří Kodet.

Předabovaný Tesařík

Ve snímku si zahrál také známý hudebník Richard Tesařík, ovšem pozornému divákovi neujde, že hlas ve filmu není jeho. V jeho roli kapitána jej při postsynchronech předaboval Karel Heřmánek. Vladimíra Marka, který hrál důstojníka SS, zase nadaboval Oto Ševčík, který je rodilým Němcem. Šlo o to, aby role získala věrohodný německý přízvuk.

Čtenáři také čtou: Obecná škola aneb příběh o zážitcích z dětství Zdeňka Svěráka. Jako dítě se určitě nenudil.

Bolek Polívka ve své roli skutečně zazářil. Později v jednom z rozhovorů přiznal, že vzorem pro vytvoření jeho postavy Josefa Čížka mu byl jeho vlastní otec. Dal do toho tedy skutečně všechno.

Úspěch po celém světě

Film si nezískal popularitu jen českého publika, komerčně úspěšný byl totiž i v zahraničí. Za tři měsíce, kdy se film promítal ve Spojených státech amerických, utržil krásné tři miliony dolarů. Promítalo se ale také v Německu, Polsku, ve Švýcarsku, Velké Británii, a dokonce i v Asii.

V českých kinech se na film přišlo podívat 323 981 diváků. Tržby dosáhly 19 470 510 Kč.

Snímek si můžete připomenout již dnes od 21:40 na ČT 1.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu