Skrytá vada: Snímek, o kterém rozhodně nelze říci, že by byl běžnou detektivkou

Snímek uznávaného režiséra a scénáristy Paula Thomase Andersona Skrytá vada, který je natočen podle románu Thomase Pynchona, se odehrává v roce 1970 a Joaquin Phoenix v roli „Doca“ Sportella, losangeleského soukromého detektiva, se v něm prodírá sluncem a noirem jako poněkud „zhulený“ Philip Marlowe. Zápletkou filmu je pátrání Doca po zmizelém ženatém milenci své bývalé přítelkyně Shasty.

Když se spojí dobrá kniha a dobrý režisér

Anderson zná dobře kalifornské strasti i slasti. Jeho filmy jsou plné světla i zlovolných sil, léčitelů i prodavačů snů. K nejznámějším patří především snímky Hříšné noci a Magnolia. Anderson Pynchonův román s chirurgickou přesností zkrátil, vynechal některé dílčí zápletky, postavy a místa, ale zachoval společensko-politické napětí knihy, štiplavé narážky a dusivě vtipné detaily. Jako příjemný žánrový zvrat přidal také ženskou vypravěčku, Joannu Newsomovou jako Sortilège.

Jako by se Anderson s Pynchonem spojili, aby vzniklo něco ještě lepšího. Anderson spolu s kameramanem Robertem Elswitem, scénografem Davidem Crankem a skladatelem Jonnym Greenwoodem vymyslel něco, co je intenzivně příjemné sledovat a poslouchat. Je to mozaika o podivínech, kontrakultuře a kontrarevoluci, konspirační paranoie a drogové úzkosti. Pohrává si s konceptem noirové nepochopitelnosti jako formy drogové dezorientace a zároveň si libuje v nevyzpytatelném křesťanském tématu vzkříšení.

Herecký koncert

Filmu se obdivuhodně dobře daří balancovat na tenké hranici mezi skutečností a halucinací. Velkou roli na tom mají i postavy a herci, kteří je ztvárňují. Joaquin Phoenix svým dokonalým výkonem pluje na komediálních proudech příběhu, které se občas mění v peřeje. Nejen Phoenix je skvělý, stejný respekt si zaslouží i ostatní, Katherine Waterstonová v roli Shasty,  Reese Witherspoon jako Penny či Martin Short jako zubař Blatnoyd a Owen Wilson jako Coy Harlingen.

Děj je stále chaotičtější, neuchopitelnější a svévolnější, přesto se od něj svým způsobem nedokážete odtrhnout. Na Skryté vadě je zároveň fascinující, že i když vám během sledování snímku zcela jistě hlavou proběhne mnoho jiných filmů, kterými se jako by mohla inspirovat, výsledek je zcela svébytný a vlastně se tak docela nepodobá ničemu, co jste dosud viděli.

Zdroj: imdb.com, newyorker.com, theguardian.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu