Sissi: Proč Romy Schneiderová tuto roli neměla v lásce a jak to bylo ve skutečnosti mezi ní a jejím filmovým partnerem?

V roce 1955 se mladá Romy Schneiderová poprvé představila jako rakouská císařovna Alžběta, přezdívaná Sissi. Tato legendární role ji proslavila a následně provázela po celou kariéru. Trilogie Sissi je dodnes filmovým fenoménem, který nás udivuje velkolepostí svých kostýmů, nádhernými lokalitami i romantickým příběhem. Již se ale příliš neví, že snímek byl původně natočen pro uklidnění lidí po druhé světové válce. Jaká další tajemství se skrývají za tímto jedinečným počinem evropské kinematografie?

Filmová císařovna nosila paruky

Skutečná Sissi byla známá svou krásou, vosím pasem a nádhernými vlasy, které jí podle některých informací spadaly až na paty. Umytí vlasů Alžběty Rakouské trvalo celý den a jejich úprava několik hodin. Romy Schneiderová takové vlasy samozřejmě neměla, a tak nechal režisér Ernst Marischka vytvořit speciální paruky. Po uvedení prvního filmu Romy uvedla, že některé paruky vážily více než šest kilogramů a způsobovaly jí velké bolesti hlavy.

Matka a dcera ve filmu i ve skutečnosti

Romy Schneiderová nebyla jediná z rodiny, koho můžeme ve filmu vidět. Její matka Magda Schneiderová, která dříve působila jako herečka, využila úspěchu své dcery k další práci. Ve třech dílech ságy o Sissi si zahrála roli vévodkyně Ludoviky Bavorské, Sissiiny matky a sestry arcivévodkyně Žofie. Touto rolí se zároveň snažila vylepšit svůj obraz, neboť v minulosti byla zastánkyní nacistického režimu.

Strýček Karl

V roce 1955 se Romy Schneiderová a Karlheinz Böhm, který hrál císaře Franze Josefa, stali rázem nejpopulárnějším párem Evropy. Ve svých rolích byli tak přesvědčiví, že si mnoho lidí myslelo, že spolu mají poměr i ve skutečnosti. Herci ale byli pouze dobrými přáteli a chovali se k sobě jako sourozenci. Vzhledem k tomu, že Karl byl o deset let starší než Romy, někdy ho v žertu oslovovala strýček Karl.

Návrat Sissi

I když role rakouské císařovny Romy Schneiderovou proslavila, ona sama začala brzy tuto roli nenávidět a chtěla se vymanit z jejího stínu. Odmítla tak například natáčení čtvrtého filmu, za které jí bylo nabídnuto několik milionů marek. Až teprve v roce 1972 souhlasila, že se jako Sissi opět vrátí. Jedním z důvodů, proč souhlasila, bylo to, že se režisér Luchino Visconti rozhodl rakouskou císařovnu ve snímku s názvem Ludvík ztvárnit temnějším a složitějším způsobem. Schneiderová byla unavená uhlazeným obrazem Sissi Ernsta Marischky a také cítila, že s tímto ztvárněním panovnice ve skutečnosti neměla mnoho společného.

Film versus realita

A nutno dodat, že nebyla tak daleko od pravdy. Skutečný příběh císařovny není zdaleka tak růžový, jak by se podle trilogie mohlo zdát. Život na vídeňském dvoře byl těžký a mladá císařovna byla špehována ze všech stran, zejména když musela plnit manželské povinnosti. Utrpěla mnoho bolestných ztrát, včetně dvouleté dcery a jediného syna, arcivévody Rudolfa. Přestože náklonnost mezi císařským párem byla skutečná, Sissi byla po boku svého manžela jen zřídka, raději cestovala a utrácela za šperky a šaty. Byla také nechvalně proslulá svou posedlostí po štíhlosti. Jedla jen velmi málo a aktivně se věnovala několika sportům, aby si udržela svůj útlý pas.

Zdroj: dw.com, ilgiornale.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu