Sissi, císařovnina osudová léta: Snímek si vysloužil nominaci na Zlatou palmu, historicky je však velmi nepřesný

Sissi se sbližuje v Maďarsku s hrabětem Andrássym, ale ví, že patří pouze jedinému muži, Franzi Josefovi. V Maďarsku chytne císařovna vážnou plicní chorobu a musí se vyléčit, aby se opět mohla setkat se svým milovaným chotěm císařem Františkem Josefem I. a svým dítětem. Napínavý rakouský historický film tak uzavírá oblíbenou trilogii.

Historiky nepotěšili

Snímek je třetím dílem známé historické trilogie, která pojednává o životě rakouské císařovny Alžběty Bavorské, jíž se přezdívalo Sissi. V hlavní roli zazářila Romy Schneiderová a režie se ujal Ernst Marischka. Ve filmu se dočkáme romantiky i dramatických situací, které ale skutečné události, a především jejich časový sled, kopírují jen okrajově.

Napočtvrté jako Sissi

Režisér Ernst Marischka měl původně v plánu natočit ještě čtvrtý díl, jenže Romy Schneiderová se už do své role císařovny Sissi napočtvrté vrátit nechtěla. Již hotový scénář tak zase režisérovi vrátila. Po letech si to ale rozmyslela a roli rakouské císařovny si znovu zahrála ve filmu Ludvík II. z roku 1972.

Nominace na Zlatou palmu

I když se tvůrci nedrželi úplně přesně historie, snímek se stal velmi populárním stejně jako předchozí dva díly trilogie. V roce 1958 si tak film vysloužil nominaci na Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes.

Herečka Romy Schneider ve své roli také zaujala a vysloužila si nominaci na cenu Bambi jako nejlepší národní herečka roku 1958.

Zdroje: csfd, wikipedia

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu