Sirotek: Nepřipomíná vám film vzdáleně kauzu, o které jste před lety slyšeli z českých médií?

Když se v roce 2009 hororový snímek Sirotek poprvé objevil, vzbudil velký ohlas u diváků i kritiky. A i více než dvanáct let po svém vzniku má tento film se skvělým dějovým zvratem mnoho fanoušků. Ve filmu se manželé Colemanovi rozhodnou adoptovat devítiletou ruskou dívku jménem Ester. Milá a inteligentní Ester má sice dokonalé způsoby, ale brzy se ukáže, že s ní není něco v pořádku. Šokující dějový zvrat odhalí, že Ester je ve skutečnosti třiatřicetiletá dospělá žena Leena Klammer, plná skrytého zla. Její dětský vzhled je způsoben hormonální poruchou.

Inspirace „kuřimskou kauzou“

Pro české diváky je film zajímavý hned z několika důvodů. Jednou z údajných inspirací totiž byla tak zvaná „kuřimská kauza“ a nechvalně známý příběh Barbory Škrlové. Dospělé ženy, která byla odhalena v Norsku, kde se vydávala za třináctiletého chlapce Adama. Barbora Škrlová společně s Klárou a Kateřinou Mauerovou a několika dalšími lidmi byla v roce 2007 obviněna z několika trestních činů, včetně týrání dětí.

Byla to právě Barbora Škrlová, kdo rodinu kontroloval a manipuloval. Předstírala, že Klářini dva synové, Ondřej a Jakub, rozbíjejí věci a dělají další problémy, a pak přesvědčovala sestry, aby vůči nim za vymyšlené chyby uplatňovaly stále brutálnější tresty. Nakonec Škrlová přesvědčila sestry, aby chlapce zavřely do sklepa a připravily o jídlo. Když sousedé upozornili policii na možné týrání, které objevili náhodou pomocí domácí kamery, byly obě sestry zatčeny. Škrlová utekla a předstírala, že je dítě. Jednu z menších rolí hraje ve filmu Karel Roden, ztvárňuje estonského ředitele psychiatrické kliniky.

Film jako inspirace pro hrůzný čin?

Před několika málo lety vyšel najevo případ, který mohl být na druhou stranu inspirován událostmi zobrazenými ve filmu. Manželé Kristine a Michael Barnettovi z americké Indiany se dobře orientovali ve výchově dětí se speciálními potřebami. V roce 2010 adoptovali z Ukrajiny šestiletou Natalii Grace, která trpěla poruchou růstu. Natalia žila v USA asi dva roky, když přišla k Barnettovým, kteří se jí ujali poté, co se jí její poslední adoptivní rodina z neznámých důvodů vzdala.

Po nějaké době se Natalia začala chovat podivně. Kristine uvedla, že dívka rodině vyhrožovala, a jednou ji dokonce viděla, jak se jí snaží nalít do kávy bělidlo. Kristine začala mít podezření, že Natalia ve skutečnosti není dítě. Toto podezření podpořila Nataliina vytříbená slovní zásoba, nezájem o hračky a údajně také lékařské testy, které ukázaly, že Natalia má hustotu kostí mladého dospělého člověka.

Na základě Kristinina přesvědčení, že Natalia je nebezpečná a že se jedná o podvod, Barnettovi v roce 2012 legálně změnili Nataliin věk v rodném listě na dvaadvacet let a poté jí v roce 2013 pronajali byt a přestěhovali se do Kanady. Později, v roce 2014, byla proti Barnettovým vznesena právní obvinění, když Natalia oznámila policii, že ji rodina opustila. Barnettovi byli následně obviněni z trestných činů zanedbání péče o nezletilou osobu. Kristine stále tvrdí, že Natalia je nebezpečná dospělá osoba, zatímco Michael, který je nyní s Kristine rozvedený, tvrdí, že celou dobu věděli, že Natalia je dítě, ale Kristine všechny přesvědčila, aby o jejím věku lhali.

Kdo je „malá Ester“?

Herečka Isabelle Fuhrman získala roli Ester v jedenácti letech. Když byl film v roce 2009 poprvé uveden v kinech, Isabelle dostala povolení zúčastnit se premiéry pod jednou podmínkou – její starší sestra seděla vedle ní a byla připravena zakrýt Isabelle při některých scénách oči. Zajímavý je i sám plakát k filmu. Je navržen tak, aby působil psychologicky. Namísto obyčejné fotografie Isabelle Fuhrman je na něm polovina jejího obličeje zrcadlově obrácená tak, aby vytvořila naprosto symetrický obličej.

Rozhořčení organizací podporujících adopci

Snímek pochopitelně „vyděsil“ nejrůznější instituce a organizace, které se zabývají adopcí, objevily se dokonce výzvy k bojkotu filmu. V důsledku toho společnost Warner Brothers odstranila z traileru větu „Musí být těžké milovat adoptované dítě stejně jako své vlastní.“ Při pozorném sledování si ale můžete všimnout, že ve vlastním filmu věta zůstala.

Zdroj: screenrant.com, csfd.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu