Simpsonovi – žlutá rodinka, která dobyla svět… víte o ní všechno?

Přidat na Seznam.cz

Kdo by neznal Simpsonovi – kultovní americký komediální animovaný seriál vytvořený Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse, Ala Jeana a Sama Simona. Seriál originálně satirickým způsobem pojednává o životě americké střední třídy, kterou představuje žlutá rodinka Simpsonů. Otec Homer, matka a žena v domácnosti Marge a jejich tři děti – Bart, Líza a Maggie. Výrazných postav je ovšem v seriálu daleko více a všichni nás společně baví už přes 30 let.


Jak to všechno začalo

Úplně poprvé se Simpsonovi objevili na televizních obrazovkách v Americe už 19. dubna v roce 1987. Tehdy šlo ale jen o dvouminutový skeč v americké varietní televizní šou – The Tracey Ullman Show. Kresby skečů byly neumělé a v průběhu tří řad jich vzniklo celkem 48. Poté si konečně Simpsonovi vysloužili plnohodnotný samostatný seriál, tentokrát už v délce kolem 20 minut.

První díl se vysílal 17. prosince 1989 v Americe. K nám do České republiky se Simpsonovi dostali až 8. ledna 1993, kdy seriál začala vysílat Česká televize – ta seriál vysílala dlouhých 17 let. Od 1. ledna 2010 se žlutá rodinka přestěhovala na Primu, konkrétně na kanál Prima Cool. Zde se seriál vysílá nepřetržitě – vždy od první řady až po aktuální premiérové díly. A i tak nás, diváky, stále baví sledovat neotřelé a vtipné příběhy stále dokola.

Zajímavosti, které možná nevíte

  • Náčrtky hlavních hrdinů vznikly jen během několika málo minut – Matt Groening čekal až ho producent James L. Brooks přijme ve své kanceláři a dlouhou chvíli si zkrátil kreslením. A světe div se, jeden z nejslavnějších a nejlepších seriálů všech dob dostal svou podobu.
  • Groening chtěl, aby hlavní postavy byly snadno a dobře rozpoznatelné už na první pohled – proto má Marge neobvyklý tvar vlasů a i ostatní členové rodinky mají rysy, které poznáme jen při pohledu na jejich siluetu.
  • Žlutou barvu dostali proto, aby lépe upoutali pozornost náhodných diváků, kteří přepnou televizi.
  • Většina dílů obsahuje na začátku drobný vtípek, kdy rodinka dosedá na svůj ikonický gauč. Tato scénka je pokaždé jiná. Gaučové mini scénky pomáhají tvůrcům seriálu kompenzovat problémy s délkou dílu – pokud je díl příliš krátký, zvolí se delší gaučový gag.

Homerovy vlasy i věk hlavních postav

Homerovi sice moc vlasů nezbylo, ale ty zbývající kolem jeho ucha jsou nekresleny tak, že při pohledu z profilu skládají dohromady písmena MG – jde o iniciály jména otce seriálu Matta Groeninga. Zajímavé je také to, že děti v seriálu vůbec nestárnou a Bart má stále 10 let, Líza 8 let a Maggie 1 rok. Na začátku seriálu měl Homer 36 let a Marge 34 let, postupně ovšem zestárli – Homer měl 38 let, poté 39 let a momentálně mu je už 42 let. I věk Marge byl dlouho stejný, ale aktuálně se posunul na 36 let.

V seriálu se velmi často kromě stálých obyvatel fiktivního amerického městečka Springfield objevují i animované verze slavných osobností a velmi ochotně si své postavy i nadabují. Kdo se ze známých osobností v seriálu neobjevil – jako by ani nebyl. Seriál si na paškál bere často i populární filmy nebo seriály – například speciální čarodějnické díly často parodují známé Horory jako Noční můra v Elm Street, Osvícení nebo Stmívání.

Městečko Springfield je mimochodem v seriálu vymyšlené, ale jeho název byl zvolen tvůrcem proto, že jde o nejčastější jméno měst a osad v USA (sám Matt Groening pochází ze Springfieldu v Illionis)

Simpsonovi jsou jedinými fiktivními postavami, které si vysloužily také svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Autor: Karel M.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.