Simpsonovi ve filmu: Neobyčejný animovaný film o jedné „obyčejné“ americké rodince

Kultovní seriál Simpsonovi spatřil světlo světa již v roce 1989. Ihned si získal obrovskou oblibu a v průběhu let se z něj stal nejdéle vysílaný sitcom v americké historii, získal desítky různých ocenění a zanechal v celé západní popkultuře nesmazatelnou stopu. Není tedy divu, že se Homer, Marge, Bart, Líza a Maggie, spolu s ostatními obyvateli Springfieldu, v roce 2007 přesunuli také na velké filmové plátno. Výsledkem byli Simpsonovi ve filmu.

Příprava filmu trvala řadu let, uvažovalo se i o muzikálu

Tvůrci o filmové podobě oblíbeného seriálu uvažovali dlouhých devět let. V jejich průběhu se objevilo hned několik koncepcí, jak by bylo možné snímek pojmout. Původní seriál obsahuje mnoho písňových a tanečních vystoupení. Z tohoto důvodu tak byly některé první návrhy scénáře k filmu Simpsonovi pojaty jako muzikál.

Více než tři sta postav

Od svého debutu v roce 1989 se v Simpsonových objevilo obrovské množství vedlejších postav, které zaplnily město Springfield. Z těchto postav se ve filmu objevuje více než 320 z nich v epizodních rolích, přičemž 98 jich ve filmu promluví.

Nejvýdělečnější animovaný film pro dospělé všech dob

Zatímco v Japonsku se animované filmy pro dospělé pravidelně umísťují vysoko na žebříčku návštěvnosti,  ve světovém měřítku jsou tyto snímky úspěšnější mnohem méně. Velké peníze vydělávají převážně rodinné filmy. Simpsonovi ve filmu se tomuto trendu ale zcela vymykají a díky svým celosvětovým tržbám se snímek stal nejen osmým nejúspěšnějším filmem roku 2007, ale také nejvýdělečnějším animovaným filmem určeným pro diváky starší třinácti let v historii.

Scénář byl přepsán více než 150krát

Prakticky každý film prochází přepisováním scénáře, ale jen málokterý scénář byl přepisován tolikrát jako ten k filmu Simpsonovi. Celkem byl scénář, na kterém se začalo oficiálně pracovat již v roce 2003,  přepracován 153krát, a to týmem jedenácti scenáristů. Jednou z hlavních hnacích sil těchto úprav byla touha tvůrce seriálu Matta Groeninga vytvořit příběh, který by přinesl nové dramatické prvky. Chtěl, aby i dlouholetí fanoušci seriálu dostali něco, co ještě nikdy neviděli. Nejenže byl scénář podroben neustálé kontrole, ale také se s ním zacházelo v nejvyšším utajení, aby se zabránilo jakémukoli úniku informací do médií.

Vystřižené scény by vydaly na další dva filmy

Když se v květnu 2007, pouhé dva měsíce před premiérou filmu, provádělo poslední kolo změn, tvůrčí tým odhadoval, že bylo vystřiženo tolik materiálu, že by vystačil na další dva filmy. Některé z těchto záběrů byly sice k vidění v trailerech, ale spousta dalších se nedostala ani tam. Patřila mezi ně například zběsilá automobilová honička či potyčka mezi patriarchou Simpsonových a řidičem náklaďáku s klobásami.

Zajímavostí je, že na vyřazení scén mělo velký vliv i testovací publikum. To například negativně reagovalo na Homerovo příliš hloupé chování v některých částech filmu, a tak byly tyto scény přehodnoceny, upraveny či vypuštěny. Vystřiženy byly i některé hostující hvězdy. To se týkalo například  Erin Brockovichové či Isly Fisherové.

Skřet v davu a další skryté odkazy

Osvědčenou tradicí seriálu Simpsonovi je zařazování různých postav z literatury a kultury do velkých davových scén. Film Simpsonovi v tomto ušlechtilém zvyku pokračuje a do rozzuřeného davu, který pochoduje na dům Simpsonových, tak vkládá například skřeta z Pána prstenů.

Ve filmu je samozřejmě spousta dalších více či méně nápadných kulturních odkazů. Patří mezi ně parodie na díla studia Disney, Titanic Jamese Camerona či Hvězdné války. Objevuje se také několik narážek na klíčové momenty ze seriálu samotného.

Premiéra se konala ve Springfieldu ve Vermontu

Když přišel čas rozhodnout, kde se uskuteční premiérové promítání filmu Simpsonovi, nabízelo se samozřejmě uspořádat ho ve skutečném městě Springfield. V Americe ale existuje Springfieldů hned několik. Společnost Fox tak uspořádala soutěž o pořádání premiéry mezi šestnácti různými městy, která se o toto jméno dělí. Vítězem se stalo město Springfield ve Vermontu, kde se 21. července 2007 konalo první oficiální promítání filmu.

Úvodní titulky seriálu byly po uvedení filmu změněny

Obecně Simpsonovi uplatňují poměrně „tvrdý přístup“, pokud jde o kontinuitu, a většina epizod seriálu má tendenci končit obnovením stávajícího stavu. Přesto byly události ve filmu Simpsonovi tak důležité, že je nebylo možné zcela ignorovat. Hned v následující epizodě seriálu, která se vysílala po uvedení filmu, tak tvůrčí tým zařadil novou jednorázovou sekvenci úvodních titulků, která se věnovala důležitým událostem filmu.

Zdroj: screenrant.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu