Seznamte se, Joe Black: Víte, že existují dvě verze filmu a jak snímku pomohly Hvězdné války?

Divácky oblíbený snímek s hvězdným hereckým obsazením, tak by se dal stručně charakterizovat film Seznamte se, Joe Black z roku 1998. Snímek vypráví příběh Billa Parrishe, bohatého tiskového magnáta, kterého v den jeho 65. narozenin ho navštíví Joe Black neboli Smrt, která si pro něj přišla na zem. Smrt se chce ale též dozvědět více o tom, jaké to je být živý. Zároveň na sebe vzala podobu mladíka, se kterým se náhodou seznámila Billova dcera Susan. Muže ale krátce po jejich setkání zabilo auto.

Tři hodiny, nebo dvě?

Jednou z věcí, která nejen v době svého vzniku, ale dodnes, odlišuje film od většiny podobných snímků, je jeho délka. Originální snímek má totiž téměř tři hodiny. To je ale o více než hodinu déle, než je u filmů považováno za běžné. Z tohoto důvodu tak existuje i zkrácená přibližně dvouhodinová verze, která se promítá například v letadlech a někdy též v televizi. Režisér snímku Martin Brest s tímto zkrácením ale zásadně nesouhlasil, protože byly odstraněny i některé scény, které považoval z hlediska vyznění filmu za zásadní. Z tohoto důvodu tak v titulcích zkrácené verze nenajdeme jeho jméno. Jako režisér je uveden Alan Smithee, což je známý pseudonym, který používají režiséři, když nesouhlasí s některými rozhodnutími učiněnými v postprodukci.

Anthony Hopkins a Brad Pitt opět spolu

Pro Anthonyho Hopkinse a Brada Pitta nebylo natáčení první spoluprací. O čtyři doky dříve společně hráli ve filmu Legenda o vášni. Navzdory slávě nebyl pro tvůrce filmu Anthony Hopkins původní volbou pro roli Billa Parrishe. Nejdříve tvůrci filmu uvažovali o tom, že roli ztvární Gene Hackman.

Film je remake

Seznamte se, Joe Black je svým způsobem remake amerického snímku Death Takes a Holiday z roku 1934. Navzdory mnohým rozdílům zůstal podobný základní motiv filmu, v původní verzi si smrt vzala dovolenou a vydává se na Zemi, aby pochopila více o životě a o lidech. Mimochodem téma, o kterém se baví Susan a Joe Black v restauraci při jejich prvním setkání, že nic netrvá věčně, je stejné téma, které řeší Benjamin a Daisy ve filmu Podivuhodný případ Benjamina s Bradem Pittem v hlavní roli.

Vyšší návštěvnost díky traileru na dlouho očekávaný film?

Existují diskuse o tom, že film Seznamte se, Joe Black měl ve své době v kinech nezvykle vysokou návštěvnost, protože šlo o jeden z prvních snímků, před kterým byla v kině vysílána upoutávka na film Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba. Někteří fanoušci legendární ságy tak šli do kina a zaplatili lístek jen z důvodu, aby mohli zhlédnout trailer. Následně z kina odešli.

Zdroj: imbd.com, ruetir.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu