Sedm statečných: V čem je nová verze z roku 2016 lepší než originál?

Snímek Sedm statečných Johna Sturgese z roku 1960 patří do zlatého fondu světové kinematografie. Je pokládám za jeden z nejlepších westernů všech dob s fantastickým hereckým obsazením. Když se před pěti lety Antoine Fuqua rozhodl pro jeho remake, mnozí ho od toho odrazovali. Poté, co ale snímek natočil, u většiny diváků i kritiků se setkal s překvapivě kladným hodnocen. Byli i tací, kteří upozorňovali na to, že v některých ohledech se mu dokonce podařilo slavný originál překonat. V čem konkrétně?

Rozmanitější herecké obsazení

I když se většina děje v původním filmu odehrávala v Mexiku, drtivá většina hlavních herců byla bělochů. Patřil mezi ně i v New Yorku narozený Žid Eli Wallach, který hrál vůdce skupiny Calveru, či Němec Horst Buchholz v roli Chica. Antoine Fuqua sice přenesl příběh na sever od hranic, ale noví hlavní představitelé byli mnohem rozmanitější. Sedm statečných totiž tvoří tři běloši, černoch, indián, Mexičan a Asiat.

Žádný zbytečný milostný příběh

V obou filmech je pouze jedna významná ženská postava. V remaku je to Haley Bennettová, žena, jejíhož manžela zabili padouši. V původním filmu je onou ženskou postavou Petra, do které se zamiluje jeden ze Sedmi statečných. Remake žádný nádech romantiky neobsahuje a rozhodně to není na škodu.

Mnohem lepší tempo

Původní snímek Sedm statečných je sice skvělý film, ale velmi pomalu se rozjíždí. Oba filmy mají sice přibližně stejný počet velkých „přestřelkových“ scén, ale v originále si na ně počkáte o něco déle. Například když v originále Sedm statečných dorazí do města, je opuštěné, v remaku je tam několik Bogueových mužů, kteří zůstali pozadu. To vede k prvnímu střetu.

Žádný Chico

Jednou z hlavních postav v původním filmu byl mladý a „frajerský“ Chico. Ve filmu má jednu z největších rolí a jako jeden z mála i přežije. V nové verzi filmu se s žádným Chicem ani jeho obdobu nesetkáváme a podle mnohých je to tak lepší. Všechny hlavní postavy jsou opravdoví, dospělí muži.

Přeživší jsou překvapením

U původní verze příběhu je po pěti minutách filmu mnohým jasné, kdo přežije. Přežijí tři největší postavy, tedy Chris, Vin a Chico, všichni ostatní zemřou. U snímku Antoina Fuguy je konec mnohem méně předvídatelný. Navíc dává většině postav na plátně dost času, abyste je poznali a oblíbili si je. Díky tomu se ale pravděpodobně stane i to, že někdo, koho máte rádi, z boje nevyvázne živý.

Zdroj: weminoredinfilm.com, gq-magazine.co.uk, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu