Sedm statečných: Jak snímek souvisí s japonskými samuraji a seriálem A-team?

Legendární film Johna Sturgese z roku 1960 patří k nejslavnějším westernům všech dob. Napínavý příběh, skvělé herecké obsazení v čele s Yulem Brynnerem a Stevem McQueenem ho i po více než šedesáti letech od jeho vzniku činí nezapomenutelným. Před pěti lety dokonce vznikl úspěšný stejnojmenný remake s Denzelem Washingtonem v hlavní roli. Pojďme si ale říci několik zajímavostí o „originálu“ z roku 1960.

Inspirace filmem o samurajích

Ne mnoho lidí ví, že i původní snímek Sedm statečných z roku 1960 byl ve skutečnosti remakem, a to japonského filmu z roku 1954 s názvem Sedm samurajů. Děj kritikou oceňovaného filmu se odehrává v roce 1586. Vypráví o vesnici zemědělců, kteří si najmou sedm samurajů, aby bojovali proti banditům, kteří se po sklizni chystají vrátit a ukrást jim úrodu. Hollywood se pouze rozhodl změnit prostředí filmu na Divoký západ a z banditů udělat bandu Mexičanů. Základní zápletka příběhu ale zůstala v podstatě stejná.

Film po svém uvedení propadl

Dnes je Sedm statečných považováno za klasiku westernového žánru. V roce 2013 byl film dokonce vybrán pro svůj význam Knihovnou Kongresu USA k uchování v Národním filmovém registru. Při svém prvním uvedení do kin však film sklidil kritiku. Kvůli nepříznivým recenzím a skutečnosti, že většina herců, jako byl Steve McQueen, Charles Bronson či James Coburn, ještě nebyla velkými hvězdami, film v severoamerických kinech propadl. Naopak v Evropě, především ve Francii a v Německu, se stal snímek ihned úspěšným a populárním.

Sedm statečných inspirovalo A-Team

Klasický televizní seriál z 80. let A-Team je ve skutečnosti založen na filmu Sedm statečných. Pilotní epizoda A-Teamu doslova kopíruje zápletku filmu Sedm statečných, tým v ní pomáhá bránit skupinu farmářů před bandou motorkářů. Tvůrci seriálu vždy tvrdili, že se jedná o aktualizovanou verzi Sedmi statečných, přičemž kovbojové se změnili na vojenské veterány a místo sedmi hlavních postav z filmu jsou v něm jen čtyři. Ve skutečnosti byl dokonce herec James Coburn, který hrál ve verzi filmu z roku 1960, původně obsazen do role Johna „Hannibala“ Smithe. Roli ale nakonec ztvárnil herec George Peppard.

Stephen King napsal podle filmu knihu

Slavný americký spisovatel Stephen King napsal v roce 2003 román, který vychází z filmu Sedm statečných. Kniha se jmenuje Vlci z Cally a je součástí Kingovy legendární série Temná věž. V příběhu pistolník a hlavní hrdina Roland Deschain brání malou vesnici před nájezdníky, kteří jednou za generaci ukradnou děti. Vesnice se v knize jmenuje „Calla Bryn Sturgis“, což je odkaz na Johna Sturgese, který film z roku 1960 režíroval, a na Yula Brynnera, který ve filmu hrál. Na podobnost s filmem Sedm statečných se navíc v knize přímo odkazuje a sám Rolanda a jeho spojenec si přibližně v polovině knihy uvědomí, že se vlastně účastní podobného příběhu.

Hudba k filmu je považována za jednu z nejlepších ve filmové historii

Hudba a soundtrack k filmu Sedm statečných jsou všeobecně považovány za jedny z nejlepších ve filmové historii. Autorem hudby je legendární skladatel Elmer Bernstein, který za ni též obdržel Oscara, jediného, který snímek získal. Hudba je nyní uvedena na osmém místě v seznamu 25 nejlepších amerických filmových hudeb všech dob, který sestavuje Americký filmový institut.

Snímek měl tři pokračování

V druhé polovině šedesátých a na začátku sedmdesátých let vznikla tři volná pokračování Sedmi statečných, konkrétně Návrat sedmi statečných, Pistole sedmi statečných a Jízda sedmi statečných. V prvním pokračování se v hlavní roli vrátil Yul Brynner, ale poté byl nahrazen Georgem Kennedym a Lee Van Cleefem.

Zdroj: imdb.com, goliath.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu