Sbal prachy a vypadni: Jeden z nejlepších britských snímků všech dob byl překvapivě důležitý též pro Madonnu a Claudii Schiffer

Režisér a scénárista Guy Ritchie má za sebou řadu úspěšných a oceňovaných filmů, například sérii o Sherlocku Holmesovi či snímky Gentlemani a Krycí jméno U.N.C.L.E. Všechno ale začalo v roce 1998 kriminální komedií s názvem Sbal prachy a vypadni.

Tom Cruise přispěl k uvedení v USA

Vzhledem k tomu, že Guy Ritchie byl v době uvedení jen jedním z neznámých mladých britských režisérů, měl snímek potíže s hledáním amerického distributora. Trudie Styler, herečka a manželka Stinga, který ve filmu hrál jednu z menších rolí, ale zachránila situaci tím, že zavolala svému známému, kterým nebyl nikdo jiný než Tom Cruise. Ten se následně zúčastnil promítání pro potenciální zájemce v Hollywoodu a byl prý hlasitým a nadšeným divákem. Na konci promítání před americkými producenty údajně vstal a řekl: „Tohle je nejlepší film, jaký jsem za poslední roky viděl, byli byste blázni, kdybyste ho nekoupili.“

Brad Pitt je velkým fanouškem filmu

Legendární snímek má po celém světě miliony fanoušků, jedním je i hollywoodská hvězda Brad Pitt. O něm je známo, že když se dívá na nějaký film a líbí se mu, ihned volá člověku, který ho vytvořil. A přesně to také udělal. Zavolal Guyi Ritchiemu a oznámil mu, že by byl rád součástí jeho příštího filmu. Výsledkem byl o dva roky později snímek Podfu(c)k.

Původní rozpočet byl 20 000 000 liber, ale snížil se na 800 000

Vysoká částka sice odráží, jak vysoce byl Ritchieho scénář ceněn, ale pro začínajícího filmaře byla částka nereálná, obával se případného neúspěchu. Ritchie tak začal provádět škrty, včetně platů všech zúčastněných, a našel nové sponzory, mezi nimiž byli i jeho vlastní kmotři. Během několika let se jeho vize změnila v nízkorozpočtovou produkci, což pravděpodobně prospělo i k charakteristickému tónu příběhu.

Vtip s pistolí nebyl ve scénáři

Vtip o zapomenutých zbraních byl ve skutečnosti přidán, protože rekvizity zbraní ten den na plac prostě nedorazily. Rekvizitáři na ně zapomněli, a tak z toho Ritchie a Statham museli udělat vtip.

Madonna vydala soundtrack ve své nahrávací společnosti

Poté, co Madona slyšela soundtrack k filmu, okamžitě se do něj zamilovala a požádala Richieho a Vaughna, zda by jej její vydavatelství Maverick mohlo vydat v USA. Ritchie řekl, že je několikrát pozvala na večeři do Hollywoodu a vypadalo to, že ji zajímá Matthew Vaughn. Nakonec ale navázala vztah s Ritchiem a v roce 2000 se vzali.

Konec filmu se během testovacích projekcí změnil

Film měl původně zůstat s otevřeným koncem a všechny čtyři hlavní postavy měly odejít s penězi, přičemž Velký Chris a jeho syn se je chystali pronásledovat, aby je získali zpět. Poté, co se to však testovacím divákům nelíbilo, přišel Ritchie s novým propracovaným koncem. Herci se ale k natáčení vrátili až o několik měsíců později, což vedlo k bonusovému faktu. Jason Flemyng, který hrál Toma, si kvůli jinému projektu nechal narůst vlasy a nemohl se ostříhat. Proto má Tom v posledních minutách filmu na hlavě punčochovou čepici.

Do filmu byla obsazena i Claudia Schiffer

Supermodelka Claudia Schiffer měla původně hrát Eddyho přítelkyni, ale po zkušebních projekcích byla z filmu vystřižena. Přesto pro ni film znamenal významnou životní změnu, setkala se díky němu se svým budoucím manželem Vaughnem. V roce 2002 se pár vzal a mají spolu tři děti.

Zdroj: theguardian.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu