Sanitka: Legendární seriál, z něhož se dodnes většině diváků vybaví především skvěle natočená letecká nehoda

Nemocnice na kraji města, Ordinace v růžové zahradě, Anatomie života či Modrý kód. Seriály z lékařského prostředí byly a jsou u českých diváků stále velmi oblíbené. Zdá se vám, že v našem malém výčtu schází jeden velmi populární seriál, který se odehrává v prostředí pražské zdravotnické záchranné služby? Máte pravdu- Sanitka, legendární seriál z poloviny osmdesátých let, o jehož velké oblibě svědčí i to, že se téměř po třiceti letech dočkal volného pokračování.

Čtyři typy sanitek

Režisérem Sanitky byl Jiří Adamec, autorem výjimečného scénáře Jiří Hubač. Ti se rozhodli děj seriálu zasadit do minulosti, konkrétně od roku 1956 do roku 1975. To byl i důvod, proč se v seriálu objevily hned čtyři druhy sanitek, Mercedes-Benz Binz 180, IMV 1000, Škoda 1201 typ 980 a Škoda 1203 typ 776. Natáčení Sanitky probíhalo v interiérech a exteriérech Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Legendární nehoda letadla

Působivosti a zajímavosti seriálu dodává i to, že téměř každý z jedenácti dílů je inspirován skutečným příběhem. Nejvíce diváků si samozřejmě pamatuje především díl inspirovaný havárií dopravního letadla u pražského Suchdola v roce 1975. Na palubě letadla letícího z jugoslávského Tivatu do Prahy bylo tehdy sto dvacet osob, přežilo pouze čtyřicet jedna.

Při natáčení tvůrci seriálu do role komparzistů obsadily hendikepované osoby bez končetin, aby scéna působila co nejreálněji. Letečtí odborníci později pouze upozorňovali na to, že zřícené letadlo bylo americký proudový letoun DC 9, v seriálu jsou ale namístě havárie vidět vrtule. Kromě letecké nehody byl jeden díl Sanitky věnován i nehodě městského autobusu.

Můj čas, je pouho pouhé prozatím

Kromě zajímavého děje a skvělých výkonů herců v hlavních rolích, připomeňme alespoň Jaromíra Hanzlíka jako Vojtěcha Janderu, Zlatu Adamovskou jako Elišku, Petra Kostku jako doktora Mádra, Pavla Zedníčka jako řidiče Fandu či Jiřího Bartošku jako doktora Skalku, měl seriál i jedinečnou titulní píseň. Můj čas v podání Hany Zagorové, Stanislava Hložka a Petra Kotvalda s unikátním textem i melodií, která měla evokovat napětí a rychlé tempo, ve kterém záchranáři pracují. Hudbu složila dvojice Petr a Pavel Ormovi, text napsal slavný Zdeněk Borovec. Stejnou píseň v roce 2013 použil i režisér Filip Renč pro pokračování seriálu Sanitka 2.

Zdroj: csfd.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu