Růžový panter: Proč Peter Sellers při natáčení málem zemřel a jak se z diamantu stala animovaná postavička?

Série filmů s Peterem Sellersem v roli inspektora Clouseau patří i po téměř šedesáti letech od vzniku prvního filmu s názvem Růžový panter stále k velmi oblíbeným komediím. Snímek se díky své popularitě dočkal několika pokračování, remaku, animovaného filmu i seriálu. Vše začalo roku 1963.

Původní scénář se od výsledné podoby filmu značně lišil

Snímek Růžový panter byl původně koncipován jako příběh o zloději šperků, který měl poměr s manželkou detektiva, jenž ho pronásledoval. Do hlavní role zloděje byl obsazen David Niven. Vše se ale změnilo, když byl do role detektiva Jacquese Clouseaua obsazen Peter Sellers. Ve svých scénách začal velmi improvizovat a společně s režisérem Blakem Edwardsem začali upravovat celý scénář. Výsledkem bylo, že role inspektora se značně rozšířila a role zloděje naopak zmenšila. Než se film dostal na velké plátno, změnil se v příběh o Clouseauovi.

Při přípravě na roli Sellers málem zemřel

Ačkoli se Sellers v Hollywoodu pohyboval už před Růžovým panterem, získání hlavní role v tomto filmu vnímal jako velkou příležitost. Po celý život měl trochu nadváhu a chtěl se pro film dostat do co nejlepší formy. Z tohoto důvodu začal ve velkém užívat různé pilulky na hubnutí. To se mu málem stalo osudným, v důsledku svých hubnoucích snah před uvedením filmu utrpěl sérii infarktů.

Kde se vzala animovaná kočka?

Jak si jistě vzpomínáte, název Růžový panter nemá s animovanou kočkou nic společného. Film je ve skutečnosti pojmenován po vytouženém klenotu, který je ústředním prvkem děje filmu. Pokud údajně růžový diamant podržíte pod světlem ve správném úhlu, uvidíte kočku. Jako hříčka se v úvodních titulcích objevil animovaný růžový panter, který se později stal velmi slavnou postavičkou.

Čím animovaný snímek předčil originál?

Vzhledem obrovské popularitě animovaného kocoura v úvodní sekvenci prvního filmu si produkční studio okamžitě objednalo sérii krátkých animovaných filmů s tímto kocourem v hlavní roli. První z nich získal v roce 1964 dokonce Oscara za nejlepší krátký animovaný film. V letech 1964-1980 bylo vyrobeno celkem 124 krátkých animovaných filmů.

Ne ve všech filmech se objevuje zápletka s krádeží diamantu

Ačkoli se výraz Růžový panter objevuje ve většině názvů filmů, pouze šest z jedenácti příběhů skutečně obsahuje zápletku s krádeží diamantu. Jedná se o snímky případy: Růžový panter, Návrat Růžového pantera, Stopa Růžového pantera, Kletba Růžového pantera, remake Růžového pantera a pokračování remaku Růžový panter 2 se Stevenem Martinem v hlavní roli. Druhý film, Clouseau na stopě, je jediným filmem, který nemá v názvu výraz Růžový panter ani animovaného pantera v úvodní sekvenci. Je to pravděpodobně proto, že se na něm pracovalo už během natáčení prvního snímku a producenti nevěděli, jak kultovním se Růžový panter stane.

Zdroj: imdb.com, therichest.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu