Recenze: Hodinářův učeň… Pohádka tak trošku jinak

Pokud máte rádi pohádky, určitě si nenechejte ujít novou českou pohádku od režisérky Jitky Rudolfové s názvem Hodinářův učeň. Nečekejte žádnou klasickou pohádku, na které jsme u nás zvyklí. Žádné zakleté princezny, odvážné prince ani zoufalé staré tatíčky krále zde neuvidíte. Ba ani čerti se kupodivu neobjeví.

Jde si svou cestou

My, Češi máme moc hezké pohádky to ano, ale všimli jste si také, že snad každá novější česká pohádka se neobejde bez čertů a klasického scénáře, kdy se zachraňují zakleté princezny? Tak právě Hodinářův učeň se snaží ukázat, že pěkná pohádka se obejde i bez toho a může být jiná. V pohádce jistě dominuje poctivost a láska, která se snaží porazit lakotu a zlo, bez toho by to pohádka ani nebyla, ale musím uznat, že je opravdu natočená jinak a určitě moc hezky.

Anketa: Už jste tuto novou pohádku viděli?
Celkem hlasů: 173

Jen možná těm nejmenším divákům bude v pohádce chybět nadpřirozeno a typicky pohádkové kouzelné pasáže. Ona je to pohádka, ale pojatá vlastně tak trošku realisticky, kdy jde přesně vidět, že za dobro se dá bojovat i v normálním světě.

Tři sudičky na začátku

Děj pohádky Hodinářův učeň se odehrává na konci 19. století. V malém městečku se právě narodí Urban (Michal Balcar) a u jeho kolébky se sejde trojice sudiček. A jak to tak bývá, dvě sudičky jsou hodné a jedna zlá. Dvě sudičky tak Urbanovi prorokují šťastný život a lásku a té třetí se to samozřejmě moc nelíbí. Která sudba se nakonec vyplní? To ukáže přece budoucnost. Pak je tu hodinář, který zjistí, že Urbanovi bude v dospělosti patřit velký poklad. A protože on je chudáček malý, osiřelý, chamtivý hodinář se ho ujme.

Vychovává ho, učí ho svému řemeslu a má v plánu ho v dospělosti provdat za svou dceru Lauru. Mladá dvojice s tím vůbec žádný problém nemá, ba naopak. Ovšem hodinář se dozvídá, že by měl hned po svatbě zemřít. A tak pošle Urbana do světa s tím, že mu má přinést hodinky, které předpovídají smrt. Jinak, že žádná svatba nebude. Urban se samozřejmě do světa vydá a pokusí se zachránit, co se dá, podaří se mu to? Vyhraje opět láska a dobro nad zlem a chamtivostí?

Občas malinko drsné a občas se i zasmějete

Některé scény v pohádce jsou natočené docela drsně a tak se nevyhneme ani pohledu na smrt. Za to ale nebyla by to pohádka, kdyby se v ní neobjevovaly i úsměvné okamžiky, vedlejší malé postavy nechrlily jeden vtip za druhým a nebylo se čemu smát. Tahle pohádka tak má snad úplně všechno, co by měla mít. Ale úplně na jiný způsob než jsme zvyklí. V roli hodináře naprosto exceluje skvělý Viktor Preiss a jako malinko potrefená zlá sudička se představí Jana Plodková, která je v kostýmu skoro k nepoznání. Tahle pohádka jistě stojí za pozornost a za zhlédnutí. V dalších rolích se představí dvojice  Jaroslav Plesl a Václav Neužil ml.

Skvělá podívaná pro celou rodinu, která má na to stát se novou českou klasikou.

 

Autor: Vlastimil Vachta

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT